A Charity Navigator nevű szervezet Amerikában minden évben összeállít egy listát a legnagyobb jótékonysági szervezetek gazdálkodásáról. A legutóbbi jelentésükből kiderült, hogy egy átlagos alapítványi vezető év 27 millió forintnak megfelelő dollárt keres, a legjobban fizetett emberek pedig évi 300-400 millió forintnak megfelelő pénzt vihetnek haza.
Ezután kíváncsiak lettünk, hogy itthon mi a helyzet.
Hamarosan már csak azok a civil szervezetek gyűjthetnek adományokat az SZJA felajánlásoktól, akiket regisztrálnak az adóhivatalnál. Ez ma még nincs ilyen szigorúan szabályozva. A legfrissebb adatok szerint több mint 23 ezer szervezet gyűjt pénzt az adózóktól.
A legnagyobb alapítványok csak az SZJA 1 százalékokból 100 millió forint feletti összegeket kapnak évente, a kevésbé népszerűeknek pár száz forint jut.
Az alapítványok természetesen nem csak az adóból, hanem már forrásból is szereznek támogatást. Mi azt a 15 szervezetet kerestük meg, amelyek az SZJA-ból, azaz közpénből a legtöbb forráshoz jutnak.
Ezek sorrendben (zárójelben az SZJA felajánlásokból gyűjtött összeg a NAV legfrissebb adatai szerint):
Egyrészt az alapítványok közhasznúsági és egyéb jelentéseiből azt próbáltuk kibányászni, hogy összesen mennyi pénzt költöttek személyi költségekre (fizetés). Másrészt közérdekű adatkérést küldtünk a 15 szervezetnek, amiben arról érdeklődtünk, hogy hány vezető (vezető tisztségviselő és vezető állású munkavállaló) dolgozik náluk, és azok mennyi fizetést, illetve béren kívüli juttatást kapnak.
A közérdekű adatkérést november 4-én küldtük el, azokat a szervezeteket pedig, akik nem reagáltak a megkeresésünkre, két héttel később megpróbáltuk figyelmeztetni a lejáró határidőre.
Végül a 15 alapítvány közül kettő olyan volt, ahonnan nem érkezett válasz, és egy olyan szervezet, ahol valaki másnak a kérdéseire ugyan válaszoltak nekünk, de a mieinkre nem.
Anyagilag legalább is semmiképpen.
A válaszokból az derült ki, hogy a százmilliós pénzekkel gazdálkodó szervezetnek egyáltalán nincsenek fizetett vezetői, ami kicsit abszurdnak tűnik.
Ahol kapnak fizetést vezetők, ott a havi bruttó pár százezer forintos bér a jellemző. Havi 480 ezer forint a legmagasabb összeg, amit nekünk bevallottak.
Ez egyébként nem jelenti, hogy a szervezetek csak ennyit költenek fizetésekre, csak azt, hogy a személyi költségek derekát nem a vezetők viszik.
Tételesen erről van szó.
A Gyermekrák Alapítvány a vezetők fizetésére vonatkozó kérdésre a következőt válaszolta:
A vezető tisztségviselők számára a személyi jövedelemadó 1%-os felajánlásokból sem tiszteletdíj, sem egyéb juttatás formájúban nem történt kifizetés!!!
Mivel nem azt kérdeztük az alapítványtól, hogy az 1 százalékos felajánlásokból mennyit fizetnek a vezetőiknek, hanem azt, hogy azok összesen mennyi pénzt kapnak, ezért a Gyermekrák Alapítványt bepereltük a közérdekű adatok megismeréséért. A ködösítés azért is érthetetlen, mert a közhasznúsági beszámolójukból amúgy annyi látszik, hogy a vezető tisztségviselőiknek egy év alatt 9,7 millió forintot fizettek ki.
Ugyan csak a vezetők fizetésére kérdeztünk rá, de az Alapítvány tételesen beszámolt két ügyviteli munkatársuk fizetéséről (havi bruttó 180 illetve havi bruttó 250 ezer forint) és a főállású ügyintéző éves bérletéről és SZÉP kártyájáról is.
A Bátor Tábor Alapítványtól kaptuk talán a legkimerítőbb választ az összes szervezet közül. Bár nem kérdeztünk rá, de azt is leírták, hogy 800 önkéntes és 26 főállású munkatárs dolgozik nekik.
Az Alapítvány megírta, összesen 9 főállású munkavállalójuk van. A bruttó fizetések átlagosan 300 ezer forint körül alakulnak, erre jön még rá túlóradíj és összesen 1,8 millió forint béren kívüli juttatás.
Az alapítvány honlapján csak 2011-ig szerepelnek a közhasznúsági jelentéseik. A szervezet a közérdekű adatkérésre többszöri megkeresés után sem válaszolt.
Az alapítvány által megküldött táblázat szerint a kuratóriumi elnök 2012-ben stabilan havi 360 ezer forintot kapott. Aztán 2013-ban 5 hónapig havi 480 ezer forintot, négy hónapig 180 ezer forintot, és végül októberben csak 90 ezer forintot.
A Bethesda Kórház Alapítvány honlapján a 2012-es közhasznúsági jelentés nem elérhető. Ugyan a közérdekű adatkérésünket megkapták, és még november 5-én választ ígértek kérdéseinkre, ez azóta sem történt meg.
(Az adatgyűjtésben Fejér Etelka segített nagyon sokat.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.