Tömören: nem számítunk arra, hogy érdemben olcsóbbak legyenek a hitelek a mai szinthez viszonyítva. Kizárólag a legrövidebb kamatperiódussal rendelkező hitelek kamata csökkenhet átmenetileg. Jól érzékelteti mindezt, hogy az 5 éves magyar állampapír hozama (mely sok esetben meghatározó a lakáshitelek kamatváltozásánál) az MNB kitartó kamatcsökkentései ellenére szinte pontosan a fél évvel ezelőtti szinten van.
A hitelpiacot érdemben befolyásolhatja, ha a kormányzat ténylegesen előrukkol két dologgal:
A kamatok alakulásától független tényező, de a Bankmonitor.hu szerint a hitelek elutasítottsága szép lassan csökken 2014-ben. Nem kézifékes fordulóra, hanem fokozatos hangulatváltozásra számítunk. Mára ugyanis a hitel és a rémálom gyakorlatilag szinonimává váltak. Míg a válság előtt egészségtelenül sok hitelt vettünk fel, most egészségtelenül keveset. Több száz éve ismert és sokszor igazolt tény: hogy egy társadalom és gazdaság normál fejlődéséhez hitelre szüksége van. (erről szól például Széchenyi István: Hitel című, 1830-ban megjelent írása)
- a jelenlegi alacsony kamatszint mellett 5 éves kamatperiódussal érdemes felvenni a hiteleket, és ezzel hosszú távra kiküszöbölni az esetleges jövőbeli kamatemelkedés hatását, ami most a hitelek elsődleges kockázata
- ha hitelt veszel fel, ne csontozd ki magad: akkora hitelt vegyél fel, hogy akár a kezdő törlesztésnél 30-40%-kal magasabb havi terhet is el tudj viselni kamatemelkedés esetén
- akinek meglévő hitele van, nagy valószínűséggel talál olyan új hitelt, ami jobb feltételekkel (alacsonyabb havi törlesztő részlettel) rendelkezik. A különbség esetenként 10 ezer Ft feletti is lehet havi szinten.
Ma a legjobb hitelek közül válogatva 10 millió Ft-ot 20 évre 65-70 ezer Ft-os havi törlesztővel lehet felvenni. Az aktuális piaci kínálatot itt tekintheted át:
Az olcsó lakáshitel különösen annak fényében lehet vonzó, hogy az ingatlanárak nemzetközi összehasonlításban is alacsonyak Magyarországon. Így jelenleg mind a lakások ára, mind pedig a megvásárláshoz szükséges hitel olcsó. (Az ingatlanpiaci kilátásokkal egy külön írásban foglalkozunk majd részletesen.) Természetesen ez csak úgy fordulhat elő, hogy kerülik az emberek a hitelfelvételét és a jövővel kapcsolatos bizonytalanság miatt inkább nem vesznek ingatlant. Idővel ez is meg fog változni.