Havi 3,5 millió dollár (785 millió forint) adó folyt be Coloradóban marihuána eladása után csak januárban.
A pénz egy részét már a legalizálás előtt elosztották.
Idén az első 40 millió dollár (8,9 milliárd forint) az állami oktatási rendszert gazdagítja, ebből a pénzből például iskolákat építenek. Olyan programot is támogatnak belőle, ami kifejezetten a gyerekeket igyekszik távol tartani a füvezéstől. A fennmaradó pénzt valószínűleg a rendőrség kapja.
2014-15-ben 98-134 millió dollár (21-30 milliárd forint) adóbevétellel számolnak.
A marihuánát nem meglepő módon nagyon sok adó terheli.
Van rajta 15 százalék jövedéki adó, 10 százalék kereskedelmi adó és 2,9 százalék forgalmi adó
Az első hónapban a receptre felírt füvet nem számítva 14 millió dollár (3,1 milliárd forint) értékben adtak el a drogból Coloradóban. Ez grammonként 20 dolláros (4500 forintos) árral számolva azt jelenti, hogy egy hónap alatt 700 kilót füstöltek el az 5 millió lakosú államban.
A legalizálás nem csak az adóbevételeknek adott lökést.
"Olyan ez, mint az aranyláz volt. Akkor kellett lapát, meg csákány, meg szita. A marihuána árusításhoz meg termesztéshez kell a füvön kívül zacskó, pénztárgép, eladó, annak munkaruha, biztosítás, stb."
Ezt Ean Seeb, a Denver Relief nevű tanácsadó és termesztéssel foglalkozó cég főnöke mondta.
Az államban a következő gazdasági területek pörögtek fel a legalizálás óta.
Február végéig több, mint 6500 ember kezdett dolgozni közvetlenül a marihuána termesztéssel és árusítással foglalkozó cégeknek.
Nagyon fellendült a különböző gyanták és az ehető termékek előállításával foglalkozó cégek forgalma is. A Motherboard egyszerűen a fű Szilícium-völgyének nevezte az államot a legalizálásról szóló 43 perces dokumentumfilmjében.
Vannak váratlan hatások is. Az elmúlt évben például 30 százékkal emelkedett a coloradói egyetemekre és főiskolákra jelentkező diákok aránya a korábbi évekhez képest. A iskolák szerint persze ennek semmi köze a legalizáláshoz.
A marihuána most is órási üzlet. Óvatos becslések szerint évente 20 milliárd dollár (4,4 ezer milliárd forint) értékű füvet adnak el Amerikában. Ebből csak 1,5 milliárd dollárnyi (337 milliárd forint) a legális eladás, eddig ugye főleg az egészségügyi vonalról folyt be a pénz.
Colorado után áprilistól Washington államban is legális lesz a fű, és más államok is a legalizációt fontolgatják. Elég befolyásos emberek is támogatják a dolgot. A legális piac idén várhatóan 64 százalékkal nő.
Ezért is beszélnek a Wall Street környékén arról, hogy most lehet óriási pénzeket keresni a füves, és a marihuána iparhoz kapcsolódó cégekkel és értékpapírokkal.
Nem rég mutatták be az első marihuánát kínáló tévéreklámot.
A hihetetlen gazdasági növekedés, és a mesés adóbevételek mellett két negatív hatás már most is látszik.
Az első egyértelműen a legalizálással van összefüggésben: a boltokat rendszeresen kirabolják.
2009-ben (amikor receptre már árultak füvet) a boltok 17 százalékát érte támadás, ez ma már közel 50 százalék. Tavaly 325 boltból 317 betörést és 7 rablást jelentettek. Eleinte problémát jelentett, hogy egyes bankok nem voltak hajlandóak számlát nyitni a marihuánával kereskedő cégeknek, mert attól féltek, hogy a szövetségi törvények alapján felelősségre vonják őket ezért. Emiatt a boltokban rengeteg volt a készpénz.
Az amerikai igazságügyi állásfoglalása után a bankok megnyugodtak, de a boltok még mindig csábító célpontok a rablóknak.
A másik negatív hatás, hogy emelkedik a marihuánát használó középiskolások száma.
Tavaly már a gyerekek 60 százaléka gondolta, hogy a fű nem káros, és a végzősök 36 százaléka már szívott is. Az is kiderült, hogy a marihuánát kipróbáló 12-17 éves gyerekek száma sokkal gyorsabban növekszik például Coloradóban, ahol részben eddig is legális volt a fű, mint amennyi az országos átlag.
Ezekben a statisztikákban az egyetlen jó pont, hogy a marihuánán kívül minden más kábítószerből, beleértve az alkoholt is, egyre kevesebbet használnak az amerikai gyerekek.
A magyar kormány hivatalos drogstratégiája teljesen kábítószermentes Magyarországot szeretne 2020-ra.
(NewsTribune, Slate, NBC, Yahoo, NYT, USAToday, és még egy csomó más helyről)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.