Soha nem állt olyan rosszul egy város olimpia előtt, mint most Rio de Janeiro

külföld
2014 május 01., 07:16

A legrosszabb, amit valaha láttam

- mondta a brazil készülődésről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik vezetője, John D. Coates, miután körbenéztek a 2016-os riói világbajnokság tervezett helyszínein. Ezzel ő is azoknak a táborába csatlakozott, akik szerint a város képtelen lesz olimpiát rendezni 2016-ban nemzetközi segítség nélkül.

Április közepén a NOB már egy ellenőrző bizottságot is delegált az országba, hogy monitorozzák a munkálatokat, és próbálják felgyorsítani az eseményeket. Soha korábban hasonló lépésre még nem volt példa. Coates most járt hatodszor a városban, és szerinte jóval rosszabb a helyzet, mint Athénban volt 2004-ben. Ugyanakkor azt a lehetőséget egyelőre kizárták, hogy elvegyék az olimpiát Riótól, és más városnak adják.

Addig Riónak még egy fontos feladattal kell megküzdenie, két hónap múlva ugyanis a labdarúgó-világbajnokság fontos helyszíne lesz a város. Annak előkészületei sem mennek simán, az építkezéseket késések, emelkedő árak, tüntetések, sztrájk és munkások halála árnyékolta be.

Rio de Janeiro lesz az első dél-amerikai város, ahol olimpiát rendeznek. A mostani jelentés szerint viszont az építkezések gyakorlatilag még el sem kezdődtek. Súlyos problémát okoz az is, hogy a szennyvíznek csak a harmadát kezelik, ezért a helyi vízfelületek meglehetősen szennyezettek. Pedig a tervek szerint a vízi sportok, mint a kajak-kenu és az evezés, ezeken a területeken fognak zajlani majd.

A sportminisztérium már komolyan elgondolkodott azon, hogy a kenu-számokhoz új helyszínt keresnek. Eddig a több száz kilométerre fekvő Iguaçú Falls neve merült fel megoldásként.

Mindehhez jönnek még a biztonsági problémák. A katonaság április elején megszállta a favelákat, közben pedig sorra érkeznek hírek arról, hogy sztrájkoló munkások és biztonságiak csapnak össze az építkezések helyszínein.

A brazil olimpiai bizottság szerint persze minden teljesen rendben, szerintük mindennel készen lesznek 2016 első felére.

Christopher Gaffney egyetemi tanár pedig arról beszélt a New York Times-nak, hogy ahogy változott meg a közhangulat, és tüntetéseken egyre többen akadtak ki, hogy mennyi pénzt öl a város stadionok építésébe, úgy lassan a politikusok is elkezdtek kihátrálni az egész mögül. (via NYTimes)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.