Kedd reggel 2,46 millió köbméter érkezett magyar vezetékeken a kelet-európai országba, a korábbi napok mintegy 22,5 ezer köbméteréhez képest.
Ezt az UNIAN hírügynökség a magyar FGSZ Földgázszállító Zrt.-től származó értesülésre hivatkozva közölte.
Ez a mennyiség ugyanakkor még nem éri el a szállítási kapacitás maximumát, ami napi 16 millió köbméter földgáz.
Andrij Koboljev, a Naftogaz ukrán állami gázvállalat elnöke a napokban jelentette be, hogy az ukrán cég május 14-én szerződést kötött egy nagy európai vállalattal, aminek köszönhetően jelentősen megnöveli az Európából érkező gázszállításait Magyarországon keresztül. A vállalatot üzleti titokra hivatkozva nem nevezte meg.
Kijev áprilisban jelezte, hogy ismét beindítja a gázszállításokat az Európai Unióból, miután Moszkva jelentősen megemelte számára a gázárat. A szállítmányok azután álltak le, miután az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz vállalat tavaly decemberben megállapodott, hogy januártól Kijev ezer köbméterenként 268,5 dollárért, vagyis a korábbinál mintegy harmadával olcsóbban kapja a földgázt Oroszországtól. Ezt a kedvezményt Vlagyimir Putyin orosz elnök ajánlotta fel Viktor Janukovics akkori elnöknek annak fejében, hogy Kijev ne írja alá a társulási megállapodást az Európai Unióval. A kijevi hatalomváltás után viszont Moszkva csaknem 500 dollárra emelte a közvetlenül Ukrajnának szállított földgáz ezer köbméterenkénti árát.
Magyarországról Ukrajna 2013 áprilisa óta összesen 1,127 milliárd gázt importált, majd decemberben ez a mennyiség 93,8 millió köbméterre esett vissza. Lengyelországból decemberben csupán mintegy 23 millió köbméter gáz érkezett Ukrajnába, miközben tavaly összesen 850 millió köbmétert kapott Kijev lengyel csővezetékeken keresztül. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.