Varga Mihály szerdai sajtótájékoztatóján nem csak azzal a bejelentéssel robbantott, hogy ráküldi a NAV-ot az RTL Klubra, beszélt a kormány devizahiteles-mentő terveiről is.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a Kúria múlt heti döntésével tiszta helyzetet teremtett, és felhatalmazta a parlamentet, hogy törvénnyel oldja meg a devizahiteles-problémát. A kormány szerdán el is fogadott egy előterjesztést, amit a jövő héten nyújtanak be az Országgyűléshez. A parlament honlapja szerint a jövő hétre még senki nem kezdeményezett rendkívüli ülést, de Vargát ezzel nem lehetett szembesíteni, mert már a sajtótájékoztató elején bejelentette, hogy siet vissza a kormányülésre, ezért kérdésekre nem tud válaszolni.
Az adósmentés két lépcsőben történik majd,
az első menet a most tárgyalt törvényjavaslat. Ebben kimondják
az árfolyamrés tisztességtelenségét,
és előírják, hogy minden devizaalapú banki kölcsön, hitel és lízing esetén a Magyar Nemzeti Bank középárfolyamaival kell számolni. Ez a devizakölcsönöknél az összeg 1-2 százalékát teheti ki, ha tehát a törvényt elfogadja a parlament, ez visszajár az adósoknak.
Az első lépcsőben mondaná ki a kormány azt is, hogy a devizaalapú kölcsönszerződéseknél
csak a szerződés lejártakor kezdőik az elévülés.
Az egyoldalú szerződésmódosítások tisztességtelenségéről azonban ez a törvénytervezet nem rendelkezik, Varga azt mondta, ezt a bíróságokra hagynák. A Kúria szigorú kritériumokat határozott meg arra vonatkozóan, mikor tisztességes egy ilyen szerződésmódosítás és Varga szerint a hitelszerződések többsége ezeknek a kritériumoknak nem felel meg, így a devizaadósok jó eséllyel visszaperelhetik ezt a pénzt is. A kormány viszont nem akarja, hogy az elinduló perek megbénítsák a magyar igazságszolgáltatást,
ezért határidőt szab a bíróságoknak ezekben a perekben.
A második lépcsőben - szeptemberben -
a kormány végleges elszámolást tervez.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.