Állami könyvkiadóval élénkítené a versenyt L. Simon

KULTÚRA
2014 június 28., 20:00
comments 81

A verseny élénkítése érdekében el lehet gondolkozni azon, hogy a tankönyvpiacon túli könyvkereskedelemben ne vállaljon-e nagyobb szerepet az állam. Jelenleg láthatóan nincs valós verseny, kartellezés van, aminek a fogyasztó látja kárát - mondta L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára.

Hogy az el lehet gondolkoznitól eljutnak-e a tankönyvpiacon tapasztalt államosításig, az majd kiderül, de a rendezvény, ahol erről L. Simon beszélt, fantasztikusnak tűnik. Az államtitkár Geszti Péter előadóművésszel vett részt szombaton Mátrafüred-Sástón a Fidelitas csütörtöktől vasárnapig tartó nyári szabadegyetemén, a  vita moderátora Balogh Ákos Gergely, a Mandiner hírportál főszerkesztője volt.

Az MTI tudósítása szerint L. Simon azt fejtegette, hogy a nemzetközi, különösen a környező országokkal való összevetésben nem áll jól a magyar kultúra. "Furcsa önképünk alakult ki.

Trianon után a környező, a magyarokat kisebbségi létbe kényszerítő országok meg akarnak bennünket előzni, meg akarják mutatni, hogy az ő kultúrájuk legalább olyan jó, mint a miénk"

- mondta.

Tudomásul kell venni - folytatta -, hogy létezik a nemzetközi kulturális versenytér, miközben mi "magunkba fordulók vagyunk", és bizonyos területeket szakmai belterjesség jellemez. Arról is beszélt, hogy "nagy a különbség önképünk és a világban rólunk kialakult kép között". Szerinte fontos tisztázni azt is, miben akarunk versenyezni a többi országgal.

Az államtitkár szerint Magyarországon a színházi és a komolyzenei élet a pezsgő és izgalmas.

A héten egy nehezen minősíthető új számmal jelentkező Geszti Péter úgy fogalmazott, hogy a popkultúrának sohasem volt semmilyen kormányzattal olyan viszonya, amilyet a kormányzat szeretett volna. "A popkultúra szabad, nehezen kezelhető dolog, szereti a saját világát élni, akkor is mondja a magáét, ha a hatalomnak nem tetszik" - mondta.

Szavai szerint egyértelmű rendszer állt fel, amely eldöntötte, mit tart támogatandónak, és mi az, amit nagyon nem szeret. Azok, akik az utóbbi kategóriában vannak, most már az éhhalál küszöbén állnak - tette hozzá. Szerinte aggályos az Artisjustól elterelt pénzek szétosztásának mechanizmusa is.

L. Simon László emlékeztetett: az uniós direktívák szigorúan szabályozzák a szerzői jogi területet. Hozzátette: számos európai kultúrpolitikus úgy gondolja, sok tekintetben idejemúlt a jelenlegi szerzői jogi rendszer.

A popkultúra piaci helyzetét vázolva Geszti Péter kijelentette: a 2008-as gazdasági válság óta eltűntek a pénzek a kulturális piacról. Ennek következménye, hogy felértékelődött az állami pénzek szétosztóinak szerepe - mondta. "Kulturkampf van az országban, egymást ütik a pénzekért" - mondta.

Geszti Péter kitért az ARC óriásplakát-kiállításokra is, mint mondta, a nagyvállalatok már nem mernek pénzt adni rá, mert félnek a következményektől. Az MTI híréből nem derül ki, hogy itt simicskázott-e Geszti. Merthogy Simicska cége volt az, amelyik kiszállt az ARC támogatásából korábban, pár sértő plakát miatt.

 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.