A maláj gépet nem véletlenül lőtték le, hanem direkt választották célpontnak, mivel Amszterdamból repült Kuala Lumpur felé – mondta Vilniusban Vlagyimir Putyin volt tanácsadója, Andrej Illarionov, a Cato Intézet munkatársa. (Az intézet egy komoly konzervatív-libertárius politikatudományi műhely, ott dolgozik P. J. O'Rourke is.)
A litván parlamentben folytatott tanácskozáson Illarionov azzal érvelt, hogy Szingapúr, India és a Lufthansa járatai is a légtérben voltak akkor, amikor július 17-én lelőtték a maláj utasszállítót. A volt tanácsadó szerint az amszterdami járat lelövése lehetett a bosszú azért, hogy egy éve Amszterdam polgármestere nem volt hajlandó fogadni Putyint, és hogy Hágában elítélték az orosz államot a Jukosz ügyében. A meredek elméletről ő is beismerte, hogy nincs rá bizonyíték, így csak gyenge feltételezés.
Illarionov szerint egyébként a Buk föld-levegő rakétát az oroszok irányították, mert az oroszoké, nem is az oroszbarát szeparatistáké, akik szerinte nem is kaptak nehéztüzérségi fegyvereket. Szerinte a rakétát az oroszok a tragédia napján, reggel vitték Donyeckbe, és a katasztrófa után egyből vissza is vitték orosz területre.
Az elemző szerint a helyi katonai műveletekkel és a maláj gép leszedésével az oroszok célja – ha már belátták, hogy egész Ukrajna nem lehet az övék – létrehozni egy második Transznisztriát, hogy a kelet-ukrajnai zavargások miatt Ukrajna ne tudjon csatlakozni az EU-hoz és a NATO-hoz. A támadás célja az volt, hogy a kelet-európai kormányok nyomást gyakoroljanak az ukrán elnökre, hogy függesszék fel a harcokat Kelet-Ukrajnában – mondta Illarionov.
A férfi még májusban arról beszélt, hogy Putyin kudarcot vallott az ukrajnai kalandjával. (Delfi)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.