Jelentősen növekedhetnek jövőre az RTL és a UPC kiadásai. Eddig mindkét cég kihasználta azt az uniós szabályt, amely alapján a táv- és hírközlési szolgáltatásra kivetett forgalmi adót nem a működés helyén, hanem a társaságok székhelyén kellett befizetni. Ezért volt mindkét cég Luxemburgba bejegyezve, ahol rekordalacsonyan tartották az áfát:
a távközlési cégek 15 százalékos;
a hírközlők 3 százalékos kulccsal adóztak.
Ennek most vége, az új szabályozás szerint a forgalmi adót a működés helyén kell befizetni - vagyis a UPC és az RTL Magyarországon 27 százalékot fizethet.
A cégeknél is rosszabbul járhat Luxemburg, ami akár GDP-je egy százalékát is bukhatja. Arról nem is beszélve, hogy ezután a táv- és hírközlési cégek akár teljes egészében is elhagyhatják az országot, így még a társaságiadó-bevételek is csökkenhetnek.
(Via Magyar Nemzet)
Helyesbítés 13:25:
Az UPC reagált a Magyar Nemzet cikkére. Közleményük szerint az UPC Magyarország Kft. 1999-es megalakulása óta folyamatosan magyarországi székhellyel működik, vagyis eddig és ezután is a magyar áfatörvényben megállapított kulccsal adózott. A zavart az okozhatta, hogy két UPC cég is működik Magyarországon. A másik, az UPC Direct hírközlési cég, és annak valóban Luxemburg a székhelye, azaz eddig valóban 3 százalékos áfát fizetett működési helyén, Luxemburgban.
És még egy helyesbítés:
Ezzel az egésszel nem a cégek járnak rosszul, hanem maguk, illetve mi, kedves fogyasztók. Az áfát ugyanis nem az eladó, hanem a vevő fizeti meg. Tehát azzal, hogy ezentúl a luxemburgi 3 százalék helyett a magyar 27 százalékot fizetjük, mi járunk rosszul.
Ez a legutolsó, ígérem (17:45):
Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója az mmonline.hu-nak azt mondta, hogy Magyarországon bejegyzett cégként mindig is magyar áfa szerint állították ki a számlát, tehát az uniós jogszabályváltozás sehogyan nem módosítja a társaság áfa-fizetési gyakorlatát.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.