A Communtiy of Democracies (magyarul: Demokráciák Közössége) nevű nemzetközi szervezet 2000-ben alakult azzal a céllal, hogy kormányokat, civilszervezeteket és magánszereplőket segítsen a demokratikus szabályok és a demokrácia intézményeinek fejlesztésében szerte a világon. A szervezet Varsóban kezdte meg a működését, a nyitó találkozón 106 ország képviselője vett részt, ők dolgozták ki a Varsói Nyilatkozatot, ami több demokratikus értéket rögzít és célként nevezi meg a demokráciák közötti együttműködés fokozását. Erre jött létre a Demokráciák Közössége, ami azóta is a Varsói Nyilatkozat alapján működik és a szervezet gyűlésein csak olyan állam vehet részt, amely megfelel a Varsói Nyilatkozat demokráciakritériumainak.
2000-ben a demokráciát akkor még csak 10 éve építő Magyarország még a szervezet büszkeségének számított, most azonban a Közösség eljárást indított annak érdekében, hogy
Magyarországot kizárhassák a szervezetből.
A Demokráciák Közösségének jelentősége persze a fasorban sincs a NATO-hoz vagy az EU-hoz képest, de ha megtörténne a magyar kizárás, az világos jele lenne annak, hogy a nemzetközi közösség jelentős része nem tartja többé demokráciának Orbán Viktor államát.
Szakértők szerint az is elképzelhető, hogy a magyar kormány önként dönt majd úgy, hogy kilépteti az országot a Demokráciák Közösségéből, mielőtt
a súlyos üzenetet hordozó és nagy presztízsveszteséget jelentő kizárási eljárás lezárulhatna.
Eddig csak Malit kellett kizárni a szervezetből, mert ott katonai puccs volt. Magyarország lehet a következő.
A Foreign Policy hosszú cikkben elemzi az ügyet, de a lényeg az, amit itt fenn összefoglaltam, a bejegyzés többi része azokat az ügyeket részletezi, amikről már úgyis tudnak azok, akik követik a magyarországi híreket. Van benne illiberális állam, putyinizáció, alkotmánymódosítás, sodródás a Jobbik felé, leszámolás a civilekkel, a holokauszt átértelmezése, az oroszokkal kötött energiamegállapodások, Navracsics megszívatása, a 10 korrupciógyanús magyar kitiltása, Obama és Clinton kritikája, meg az is, hogy Victoria Nuland, az amerikai külügy államtitkára már korábban is beszélt arról, hogy
hogy van képe a magyar kormánynak a NATO védelmébe bújva építeni a nyugati szövetségi rendszer értékeivel szembemenő új magyar államot.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.