Kijevben attól tartanak, hogy hamarosan nagyszabású szeparatista támadás indulhat Kelet-Ukrajnában - erre utal több, az ukrán médiában csütörtökön megjelent nyilatkozat és értesülés.
Egy, a kelet-ukrajnai konfliktuszónában nyomozó ukrán újságíró számolt be a Facebook-oldalán arról, hogy két szakadár parancsnok egybehangzóan arról beszélt neki, hogy
vasárnap nagyszabású támadást készülnek indítani az ukrán fegyveres erők ellen.
Az újságíró egy ukrán katonák által őrizetbe vett szakadár elkobzott mobiltelefonján hívta fel a két szeparatista parancsnokot, s a telefonban egy ellenőrzőposzton szolgálatot teljesítő szakadárnak adta ki magát.
Sztepan Poltorak ukrán védelmi miniszter sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy mindenre számítani lehet a szeparatistáktól és az orosz fegyveres erőktől. Szerinte az legfontosabb, hogy a támadás ne érje felkészületlenül az ukrán hadsereget.
Andrej Illarionov, Vlagyimir Putyin orosz elnök 2000-2005 közötti gazdasági tanácsadója - aki időközben eltávolodott az elnöktől és az amerikai Cato Intézet munkatársa lett - egy interjúban meggyőződésének adott hangot, hogy Putyin két héten belül kiadja a parancsot a támadásra az ukrán határhoz összevont orosz csapatoknak. Az Amerika Hangja rádió ukrán adásának nyilatkozva kifejtette, hogy csak látszólag enyhült az utóbbi időben a Kreml politikája Ukrajnával szemben. Szerinte mindössze arról van szó, hogy
külföldi látogatásai miatt az orosz elnök nem akarja most kiélezni a konfliktust.
Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács szóvivője szokásos napi kijevi sajtótájékoztatóján azt mondta, alapvetően három irányból lehet számítani összevont támadásra a szakadár erőktől: Luhanszk, Donyeck és a két megyeszékhely között fekvő Debalceve térségéből. Nem tartotta viszont kizártnak azt sem, hogy Donyeck megye déli részén, Mariupol térségében indítanak be heves offenzívát. Szavai szerint noha jelenleg délen nem folynak számottevő harcok, de az utóbbi időben jelentős csapatösszevonásokat észlelek, valamint aktív az ellenséges légi felderítés is a térségben.
A szóvivő kifejtette, hogy a szakadárok számára komoly jelentőséggel bírna a harcokban szétlőtt Donyecki nemzetközi repülőtér megszerzése. A reptér le- és felszállópályái ugyanis elég jó állapotban maradtak ahhoz, hogy repülőgépeket kiszolgáljanak, így logisztikai központot hozhatnának ott létre maguknak. Debalceve fontos vasúti csomópont, amely csapatok és fegyverzetek mozgatása szempontjából nagy jelentőségű. Debalceve megszállásával a szakadárok ellenőrzése alatt álló Luhanszk megyei határszakaszról könnyedén Donyeck megyébe is eljuthatna az utánpótlás Oroszországból.
Hennagyij Moszkal Luhanszk megyei kormányzó csütörtökön arról számolt be, hogy egyre hevesebbek a szeparatisták támadásai a megyében az ukrán erők által ellenőrzött területek ellen. Közölte, hogy az elmúlt egy nap alatt 43 alkalommal ért tüzérségi támadás lakott területeket. A legsúlyosabb a helyzet szerinte a Luhanszktól északra lévő Sztanicja Luhanszka településen, amelyet nap közben is folyamatosan lőttek a szeparatista erők.
A szakadárok által önhatalmúlag kikiáltott népköztársaságokban november 2-án tartották meg saját választásukat a szeparatisták, amit sem Ukrajna, sem egyetlen más ország nem ismert el hivatalosan. Az azóta eltelt időben sorra jelentettek szeparatista csapat- és fegyverzet-összevonásokat, valamint különböző jelzés nélküli - vélhetően orosz - katonai járműoszlopok feltűnését a harcok övezetének több pontján, köztük Donyeck városában is. Közben,
várhatóan pénteken újabb segélykonvoj érkezik Oroszországból Kelet-Ukrajnába, ami két héten belül már a harmadik, augusztus 22-e óta pedig a hetedik.
Kijev feltételezése szerint a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok nagyszabású provokációkra és terrorcselekményekre készülnek, amely ürügyül szolgál majd arra, hogy orosz békefenntartó csapatok hatoljanak be a Donyec-medencébe.
Moszkva közben határozottan cáfolta az orosz fegyverek és csapatok kelet-ukrajnai jelenlétéről szóló híreket. Az orosz külügyi szóvivő rémlátomásnak minősítette mindazt, amit az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet megfigyelői erről állítanak. Alekszandr Lukasevics kijelentette, hogy semmiféle orosz katonai erő nem lépte át az orosz-ukrán határt, azon keresztül semmiféle katonai mozgás nem történt. Állította, hogy
nem voltak és nincsenek orosz katonák Ukrajna területén.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.