Nem szóbeszédre alapozza a 2011-es orosz parlamenti választás manipulálását öt kutató (Ruben Enikopolov, Vaszilij Korovkin, Maria Petrova, Konszantin Szonin és Alekszej Zaharov), hanem egy meglehetősen egyértelmű összefüggéssel. A Defacto blog által szemlézett, a PNAS folyóiratban publikált egyszerű kísérletük abból állt, hogy a több mint 3000 moszkvai szavazókörzetből véletlenszerűen kiválasztottak 156-ot, ezekbe független ellenőröket küldtek, és megvizsgálták az ellenőrök hatását a szavazás hivatalos végeredményére.
Egészen nagy különbségek voltak az ellenőrzött és nem ellenőrzött körzetekben a legnagyobb pártok eredményeiben.
Putyin és Medvegyev pártja, az Egységes Oroszország az ellenőrzött körzetekben sokkal szerényebben szerepelt, mint azokban, ahol nem voltak megfigyelők.
Nehéz a véletlen számlájára írni, hogy a nem ellenőrzött körzetekben az Egységes Oroszország a leadott szavazatok 47 százalékát, a megfigyeltekben csak 36 százalékát gyűjtötte be. Az ellenzék a kontroll nélküli körzetekben gyengébben szerepelt.
A kutatás szerint a csalás mértéke akkora volt, hogy anélkül elveszítette volna az Egységes Oroszország a többségét a Dumában. Azt is feltételezik, de ez már nem számokkal alátámaszott, hogy vidéken még nagyobb manipulálás mehetett.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.