Orbán Viktor beleállt a témába, és nagyon úgy tűnik, a bevándorlás az új rezsicsökkentés. Nem a miniszterelnöké a dicsőség, a "Bergengócia a bergengócoké" szlogen lokalizált verzió elég elterjedtek. A legjobbakból válogattunk:
Albánia az albánoké
A Nagy Albániát propagáló, szélsőjobboldali Albán Nemzeti Front szlogenje. A párt a koszovói háború során Albánia hadbalépését szerette volna elérni.
Antigua az antiguaiaké, Barbuda a barbudaiaké
A kubai kormány által finanszírozott, szélsőbaloldali Antiguai Karibi Felszabadítási Mozgalom szlogenje volt egy időben.
Ausztria az osztrákoké
Jörg Haider szélsőjobboldali Szabadságpártjának a szlogenje a 1996-os és 2000-es választásokon.
Bolívia a bolíviaiké
Evo Morales elnök 2005-ös vélasztási kampányüzenetének egyik legfontosabb eleme. Morales megígérte, hogy győzelme esetén államosítják a gázmezőket és létrehozzák a Bolívia a bolíviaiké nevű állami gáztrösztöt. Az államosítás megtörtént, de végül újratárgyalták a kitermelési jogokat.
Bulgária a bolgároké
Az oroszok pénzéből hőzöngő, szélsőjobboldali Ataka mozgalom egyik jelmondata.
Burma a burmaiaké
Az 1938-as iszlámellenes zavargás szlogenje. A zavargások során 113 mecsetet felgyújtottak
Csád a csádiaké
Az Ibrahim Abatcha vezette FROLINAT felszabadító hadsereg jelmondata. A szervezet egyszerre küzdött Tombalbaye elnök rezsimje és a "francia neokolonializmus" ellen.
Elefántcsontpart az elefántcsontpartiaké
2003. januárjában Laurent Gbagbo elnök hívei a burkinai, mali és libériai bevándorlók által lakott Agboville kisvárosában vonultak fel, a szlogent kiabálva, miközben felégettek mecseteket és boltokat, melyek szerintük az idegenekhez tartoznak. A zavargásban tizenöten meghaltak.
Eritrea az eritreaiké
A Liberális Progresszív Párt szlogenje a második világháborút követően. Az egykori olasz gyarmat Eritrea amerikai ellenőrzés alá került, de a szövetségesek oldalán küzdő etióp császár magának követelte a területet. Az LPP ellenezte az uniót. A legnépszerűbb eritreai diaszpóra oldal a Facebookon szintén ezen a néven szerepel.
Grúzia a grúzoké
A Szovjetunió szétesését követő első elnöknek, Zviad Gamsakhurdiának a politikai szlogenje. Gamsakhurdia az oszétokat és abházokat előszeretettel nevezte szemétnek, amelyet ki kell dobnia a grúz társadalomnak.
Horvátország csak a horvátoké
Franjo Tudjman horvát elnök választási szlogenje az 1990-es első szabad horvát választásokon.
Jamaica a jamaikaiaké
A legendás magyar fejtörő létezik! A huszadik század huszas, harmincas éveiben a kínai üzletemberek és boltok ellen szervezett mozgalom fő szlogenje volt.
Kongó a kongóiaké
harsogta Mamadou Ndala ezredes a kongói hadsereg terepszínű egyenruhájában 2013 októberében, amikor seregei visszafoglalták Goma városát a Ruandából pénzelt M23 tuszi lázadóitól. Az ezredes a szlogen felmelegítésével egyben a Kelet-Kongóban élő több tízezer tuszi státuszát is megkérdőjelezte, akik a gyarmati korszak óta legalább háromszor elvesztették majd visszakapták a kongói állampolgárságukat.
Lengyelország a lengyeleké
2006. májusában egy csapat fiatal ezt üvöltötte Michael Schudrich varsói főrabbinak, majd megverték, lefújták gázsprével és elmenekültek.
Litvánia a litvánoké
A zsidók kiszorítására alkalmazott, nacionalista politikai szlogenje a huszas években. Manapság szélsőjobboldali fiatalok skandálják előszeretettel.
Magyarország a magyaroké
A szélsőjobboldali Jobbik választási szlogenje volt, 2009-ben az Országos Választási Bizottság alkotmánysértőnek találta.
Mongólia a mongoloké
A növekvő kínai gazdasági befolyás és bevándorló munkások ellen összefogó szélsőjobboldali csoportocskák jelszava.
Pápua a pápuáké
Pápua Új-Guinea első női parlamenti képviselőjének, Josephine Abaijahnak a győztes szlogenje az 1972-es választási kampányban. Az ausztrál cégek túlzott befolyása ellen emelte fel hangját.
Ruanda a ruandaiaké
Az 1994 népirtásból az országot újjáépítő Paul Kagame előszeretettel használja ezt a szlogent, amivel arra utal, hogy nem számít, ki a tuszi és ki a hutu.
Szamoa a szamoaiaké
A harmincas évek gyarmatosítás-ellenes, békés mozgalmának a jelszava. 1962-re sikerrel jártak, és Szamoa független lett.
Tádzsikisztán a tádzsikoké
Nacionalist szervezetek ezzel a szlogennel hirdettek tüntetéseket, miután a karabaki események és az azerbajdzsáni örményüldözések után sok örmény család Tádzsikisztánban lelt menedéket a kilencvenes évek elején.
Zimbabwe a zimbabweieké
Néhány idézet az országot uraló, vénséges vén diktátortól:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.