Napi sokk: A németek 58 százaléka nem segítene a NATO-tagokon, ha azokat megtámadnák az oroszok

külföld
2015 június 10., 20:19

Megdöbbentő felmérési eredményeket közölt a Pew Research Center a NATO-beli összetartásról.  Néhány főbb európai NATO-tagországban, valamint az USA-ban és Kanadában nézték meg, mi a lakosok véleménye az ukrán konfliktusról és az Oroszországgal szembeni katonai összefogásról. A közvélemény-kutatásból az derül ki, hogy

Németországban, Franciaországban és Olaszországban a többség ellenzi, hogy országa segítsen NATO-szövetségesein, ha azokat megtámadják az oroszok.

Egészen pontosan ezek az eredmények jöttek ki:

photo_camera Forrás: Pew

Ebből az is látszik, hogy az amerikaiak, a kanadaiak és a britek jóval komolyabban veszik a NATO alapszerződés 5. paragrafusa által előírt segítségnyújtási kötelezettséget, mint az európai szövetségeseik. Rajtuk kívül Lengyelországban is többen segítenének a bajba jutott NATO-tagoknak, mint ahányan nem.

Ez eredmények már csak azért is meglepőek, mert az ukrán válság értékelésében már nincsenek ilyen nagy különbségek. A NATO-tagországok lakói közül a legtöbben Oroszországot tartják az ukrán konfliktus okozójának, összesen a lakosság 38 százaléka vélekedik így. Ehhez képest csak 18 százalék állítja, hogy elsősorban a kelet-ukrajnai szeparatisták felelősek a helyzetért.

Emellett Olaszországot leszámítva a felmérésben résztvevő államok mindegyikében úgy gondolja a többség, hogy Ukrajnának gazdasági segítséget kellene nyújtani, katonai támogatást viszont jóval kevesebben adnának. A lengyel, a spanyol, a brit, a kanadai, az amerikai és a francia többség szívesen látná Ukrajnát a NATO-ban is, Németország és Olaszország viszont inkább nem. Ukrajna EU-tagságát Lengyelországban és Spanyolországban nagy többség támogatja, Nagy-Britanniában enyhe többség. Máshol inkább az ellenzők vannak többen.

photo_camera Forrás: Pew

A helyzetet árnyalja, hogy Lengyelországot leszámítva a felmérésben résztvevő országok mindegyikében úgy gondolja a többség, hogy az USA az Oroszország által megtámadott NATO-tagok segítségére sietne. Ez magyarázza azt is, hogy a lengyelek miért hajlanak inkább arra, hogy maguk segítsenek a bajba jutott szövetségeseiken.

photo_camera Forrás: Pew

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.