Lázár: Nem szívesen építjük föl a kerítést

POLITIKA
2015 június 18., 14:22

A szokásosnál sokkal komolyabb sajtóérdeklődés kísérte Lázár János és Giró-Szász András szokásos csütörtöki miséjét, a Kormányinfónak nevezett sajtótájékoztatót. A felhajtás okát nem különösebben nehéz kitalálni: Szijjártó Péter külügyminiszter szerdán bejelentette, hogy a kormány döntése szerint 175 kilométer hosszú fizikai határzárat, azaz egy négy méter magas drótkerítést építünk a szerb-magyar határra a bevándorlók távol tartása érdekében.

Lázár szóhasználatáben az intézkedés az intézkedés

a zöldhatár átjárhatóságának megszüntetése.

De a miniszter többször is ideiglenes határzárnak nevezte a tervezett kerítést.

Lázár szerint idén a legkedvezőtlenebb becslések szerint akár 150 ezer illegális határátlépővel is számolnia kell az országnak. Ez számszerűen is nagyobb teher, mint ahány migráns Olaszországba érkezik, így pedig GDP-arányosan messze Magyarországra hárul a legtöbb teendő.

„A magyar kormány szerint az illegális határátlépés bűn, az ország biztonságát pedig garantálni kell.”

- mondta a miniszter. Azt is állította, hogy az Európai Bizottság nem tervez Magyarországnak segítséget nyújtania a probléma kezelésében.

A kormány konzultált a döntés meghozatala előtt a vajdasági magyarok képviselőjének tartott Pásztor Istvánnal is, aki szerint a vajdasági magyaroknak nem lesz gondja a kerítéssel.

„Nem szívesen építjük föl a kerítést.”

- ismerte be Lázár, de a kormány szerint ez a kérdés fogja meghatározni a jövőben a térség biztonságát, így nem lehetett másképp dönteni.

A kormány a szerdai kormányülés közben tájékoztatta a szerb kormányt is a kerítésről, de a részletesebb tárgyalások csak a következő hetekben zajlanak majd le.

„Magyarországot Brüsszelből semmilyen kritika nem érheti, hiszen korábban két délszláv háború idején is menekültek sokaságát fogadtuk be. Mi, magyarok, helytálltunk.”

A kormány álláspontja, hogy minden magyar különbséget tud tenni azok között, akik háborúból érkeznek, és azok között, akik a magyar kormány által biztonságosnak tekintett Szerbiából vagy akár Görögországból jönnek. Mivel ezeken a helyeken nincsen háború, az innen érkezőket vissza kell fordítani, ugyanis 150 ezer ember átvonulása biztonsági kockázatot jelent az ország számára.

„Nem az illegális határátlépők ellen hozták ezt az intézkedést, hanem az ország védelme érdekében.”

Lázár arról is beszélt, hogy Németországból és Ausztriából 15 ezer embert akarnak visszatoloncolni hozzánk, és a jövőben akár 300 ezer fő visszatoloncolására is sor kerülhet, közöttük pedig sokan köthetnek ki Magyarországon.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.