Sok magyar sportoló jutott ma ki az olimpiára

sport
2015 augusztus 23., 15:42

Tizenöt indulási jogot szerzett a magyar kajak-kenus csapat a riói olimpiára a milánói világbajnokságon.

Az MTI összefoglalója szerint az egyetlen aranyérem Medveczky Erika nevéhez fűződött K-1 1000 méteren. A 2009 óta veretlen 500 méteres női kajaknégyes - Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina és Kárász Anna -, valamint a Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel összeállítású 1000 méteres férfi kajaknégyes ezüstérmet szerzett, csakúgy mint a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros ugyancsak egy kilométeren, továbbá a kenus Takács Kincső és a Homonnai Luca, Douchev-Janics Natasa kajakos duó 200 méteren.

Az 1000 méteres férfi kenunégyes - Vass András, Kiss Tamás, Sarudi Pál és Varga Dávid - és a Hérics Dávid, Somorácz Tamás 500 méteres kajakos duó egyformán harmadik lett döntőjében.

A női négyes nemcsak a címvédésért, hanem egy újabb riói indulási jog megszerzéséért is vízre szállt, ugyanis bár Szabó, Kozák és Kárász már szombati győzelmével, illetve második helyével gyűjtött egy-egy kvótát, Fazekas-Zur újabb helyet szerezhetett Magyarországnak. Az egység szerette volna megőrizni 2009 óta tartó veretlenségét is.

A verseny azonban máshogy alakult: bár a fehérorosz és a magyar hajó a rajttól együtt haladt az élen, de aztán a rivális ellépett, s az utolsó 200 méterre akkora előnyt szedett össze, amelyet már nem lehetett ledolgozni. A magyaroknak így ezúttal meg kellett elégedniük a második hellyel.

A Londonban ezüstérmes férfi kajaknégyes is másodikként zárt, de ők örültek ennek a helyezésnek. Sokáig a szlovákokkal haladtak együtt az élen, de aztán kissé leszakadtak, s maradt a második hely, amelyet semmi és senki nem veszélyeztetett. Ez a pozíció egyben négy férfi kajakos kvótát is hozott a konyhára.

Ugyancsak gyűjtött két olimpiai indulási jogot a két éve arany-, tavaly pedig ezüstérmes Vasbányai, Mike kenus duó - így Magyarország a maximális négy kenust küldheti majd Rióba.

A női kajak egyesek 200 méteres fináléjában Vad Ninetta azzal a tudattal szállhatott vízre, hogy már teljesítette, amiért jött, nevezetesen a döntőbe jutással szerzett egy kvótát. Ennél aztán végül nem is lépett előrébb, kilencedikként zárt.

A kvalifikáció hajót és nemzetet illet, nem pedig versenyzőt, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy az indul el egy adott olimpiai versenyben, aki a kvótát kiharcolta - a riói magyar csapat összetétele a jövő évi válogatókon alakul majd ki. Egy versenyző több számban is indulhat a kvalifikációs viadalokon, de csak egy, úgynevezett versenyzői kvótát szerezhet (tehát amennyiben például egyesben és párosban is megfelelő helyen végez, nem két, hanem csak egy versenyzői kvótát szerez). Ennek megfelelően az átfedések miatt csak a vb zárultával derül majd ki pontosan, egy nemzet hány kvótát is gyűjtött.

Az európai országok képviselői bizonyos számokban még a jövő májusi, duisburgi pótkvalifikációs viadalon szerezhetnek indulási jogokat.

Zajlik közben a pekingi atlétikai világbajnokság is, itt Zsivóczky-Farkas Györgyi 6389 ponttal teljesítette a kvalifikációhoz szükséges szintet hétpróbából, hatodik helyen végzett, és ezzel a 11. magyar atléta lett, aki biztosította helyét a jövő évi olimpián.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.