Rengeteg szakma van a világon, amiben egyszerűen nem lehet meglenni mikroszkóp nélkül. A rendkívül drága és nagyon érzékeny szerszámok viszont bizonyos körülmények között teljesen használhatatlanokká válnak. Erről panaszkodott egy entomológus is az Atlanticnak, az ő mikroszkópját a perui dzsungel klímája és élővilága vágta haza nagyon rövid idő alatt.
Ekkor még nem tudta, hogy a Stanford Egyetem egyik mérnöke, Manu Prakash épp olyan találmányon dolgozott, ami remekül működött volna a perui őserdőben.
A Foldscope egy lapnyi kemény papírból kihajtogatható, kicsi mikroszkóp, ami 2000-szeres nagyításra képes, és beleillenek a nagyobb mikroszkópokra méretezett tárgylemezek is. A szerkezet elfér zsebben is, és összesen 9 grammot nyom, előállítási költsége pedig egy dollár.
A minimikroszkóp másik nagy előnye, hogy okostelefonok kameráival is kompatibilis: csak be kell illeszteni a kamerát a szemnyílásba, és telefonnal is normális minőségű fotókat készíthetünk a felnagyított dologról. (The Atlantic, PLOS ONE)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.