Minek edzeni, ha egyszerűen be lehet venni egy tablettát, ami pontosan ugyanazt a kedvező élettani hatást kiváltja a testünkből, mint mondjuk egy óra izzadás a futógépen?
Sajnos/szerencsére nincs még ilyen tabletta, de vannak tudósok, akik keményen dolgoznak ezen.
Most például közzétettek egy tanulmányt azzal a címmel, amit most meg sem próbálnék lefordítani, hogy "Global Phosphoproteomic Analysis of Human Skeletal Muscle Reveals a Network of Exercise-Regulated Kinases and AMPK Substrates", amiben a 18 tudós arra jut néhány izombiopszia (szövetminta) tömegspektrometriás elemzése után, hogy a testmozgás bizony ezerféle molekuláris változást okoz a sejtekben.
A kutatásuk későbbi célja az, hogy megtalálják a legfontosabb változásokat, amik az edzés során végbe mennek, és kifejlesszenek egy olyan készítményt, ami viszonylag pontosan leutánozza ezeket. Ezzel reményeik szerint helyettesíteni tudnák a testedzést egy gyógyszerrel.
Persze a kutató orvosok nem a lustáknak szánják a készülő gyógyszert, hanem időseknek, túlsúlyosaknak, cukorbetegeknek, és olyanoknak, akiknek keringési zavaruk, vagy bármilyen mozgást nehézkessé tevő betegségük van. És nem is holnapra lesz kész: a kutatást vezető ausztrál Dr. Nolan Hoffman szerint "legalább egy évtized", amire valami használható eredményük lesz.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.