Vasárnap megállapodásra jutottak az Európai Unió és Törökország vezetői arról, hogy miként mérsékeljék a migrációs válságot a balkáni útvonalon. Az informális egyeztetések már szeptember óta zajlottak.
A megállapodás fontosságát az adja, hogy csak idén 700 ezer migráns érkezett az unió területére Törökországon keresztül, többnyire szíriaiak a Nemzetközi Bevándorlási Hivatal (International Organization of Migration) adatai szerint.
Az unió vezetői üdvözölték a megállapodást, amit a török kormányt vezető Ahmet Davotoglu egyenesen "történelminek" nevezett, különös tekintettel Brüsszel és Ankara korábban hűvös viszonyára.
Amit a Törökország vállal:
Amit az unió vállal:
"Hosszú hetek munkája ez a megállapodás, amit reményeink szerint minden oldal szentesít majd" - mondta Donald Tusk az Európai Tanács vezetője, aki a nyugat-európai országok külön megállapodása tekintében kevésbé volt optimista, és hangsúlyozta, hogy ez a megállapodás önmagában nem fogja megoldani a krízist. A török oldal érezhetően nagyobb sikernek élte meg a megállápodást, Davotoglu egyenesen odáig ment, hogy ez egy nagy lépés Törökország uniós csatlakozásának irányába."
A török lelkesedés érthető; tizenegy év után ez az első csúcstalálkozó az oldalak között, és ez épp egy olyan pillanatban jött el, amikor az orosz repülőgép múlt heti leszedése miatt az orosz-török viszony is épp végletesen megromlott. A Reuters szerint Angela Merkel német kancellár, Matteo Renzi olasz, David Cameron brit miniszterelnök és Francois Hollande francia államfő is bizakodó nyilatkozatokat tett a megállapodás végleges elfogadása előtt. Charles Michel belga elnök bevállalta kétségeit, és azt mondta, hogy "nem írok biankó csekket Törökországnak".
A BBC tudósítója, Mark Lowen szerint noha optimistán nyilatkoztak, az uniós vezetők bizalmatlanok a török kormány erősen demokrácia-hiányos politikája miatt. Diplomaták szerint az is árulkodó, hogy Tayyip Erdogan államfő nem volt ott vasárnap az egyeztetéseken. Alig pár napja a török hatóságok kémkedés vádjával bebörtönöztek két újságírót, akik arról tudósítottak, hogy Törökország fegyvereket szállít szíriai felkelőknek.
Jean-Claude Juncker bizottsági elnök azt nyilatkozta az ülést követően, hogy a megállapodás "nem fog odavezetni, hogy elfeledkezzünk azokról az emberi jogi különbségekről, amelyek elválasztanak bennünket Törökországtól."
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.