A következő tanévtől már más szerkezetben, átalakított formában működhet a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) – mondta Palkovics László oktatási államtitkár egy kedd esti háttérbeszélgetésen.
Az oktatási államtitkár az MTI szerint úgy fogalmazott:
a Klik működése a jelenlegi, centralizált formában nem igazán szerencsés, a 198 tankerület nem funkcionál jól.
Ez nem teljesen egyezik azzal, amit pénteken mondott Orbán Viktor, aki szerint mindent egybevetve „jó irányba indultunk el”.
A tervezett decentralizáció lehetséges irányaként Palkovics említette, hogy az ország térszerkezetéhez vagy a régiókhoz igazodnának, és elképzelhetőnek tartotta azt is, hogy az iskolák száma alapján központokat szervezzenek.
Palkovics László azt mondta, hogy Klik tavalyi hiányát konszolidálni kell, ennek összegét most mérik fel, és a jövőben annyi forrást kell majd biztosítani, hogy a hiány ne termelődhessen újra. Lesznek személyi változások is az átalakítások nyomán – mondta.
Az államtitkár a keddi első köznevelési kerekasztalról elmondta: a szeptember 1-ig megoldandó feladatok között határozták meg a Klik működésének átalakítása és a fenntartás rendezése mellett a hatáskörök újraszabályozását is, azaz, hogy melyeket kell az iskolaigazgatóknak visszaadni. Szintén ide sorolták a foglalkoztatási kérdések rendezését.
Palkovics szerint a szükséges törvényi és rendeleti változtatásokról legkésőbb áprilisig dönteni kell.
A második, 2017. január 1-től megoldandó feladatok között határozták meg:
A harmadik csoportba, a 2017-ben megoldandó feladatok közé sorolták a digitális kompetencia, a 9 évfolyamos iskola kérdéseit, és a módszertani témákat.
A kerekasztal február és márciusban 2 hetente, azután júniusig havonta ülésezik majd.
Júniusban zárják az első félévet és szeptembertől decemberig a tervek szerint megint havonta lesznek ülések. Palkovics szerint a kerekasztal meghívotti köre az óvodapedagógusokkal bővülhet a jövőben.
A kerekasztal ülései között munkacsoportok üléseznek, összesen hatot hoztak létre: a tartalomfejlesztési, a gyermek és tanulói életutak, a pedagógus szakmai stratégia, a pedagógus hivatás, a fenntartói, a köznevelés-irányítási csoportot.
Palkovics László emlékeztetett arra, hogy a kerekasztal előtt 198 tankerületből 4538 észrevétel, vélemény, kritika érkezett.
A Klikkel összefüggésben a legnagyobb számban a struktúra, felépítés nem megfelelő voltára hívták fel a figyelmet, ezt követte a konzultáció hiánya, az adatszolgáltatási terhek majd a fenntartás és a működtetés különválása, és a külön oktatási tárca szükségessége.
(MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.