A Bankonzult Kft. – ez a fő cége Szemerey Tamásnak, aki Matolcsy György unokatestvére és bridzspartnere, továbbá van egy bankja, amivel főleg saját érdekeltségeit és unokaöccseinek baráti körét finanszírozza – minden hónapban előállít valamit, amit a „Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek” nevű dolognak hívnak.
Ezért a dologért – nem szeretném azt írni, hogy „elemzés”, de erről később – mind a hat Pallas Athéné alapítvány (PADA, PADS, PADOC, PAGEO, PADI, PADMA) fizet egyenként havonta 750 ezer forintot, a Magyar Nemzeti Bank pedig ugyanezért havi 500 ezret (ők valamiért kedvezményt kaptak).
Innen nem nehéz kiszámolni, havi ötmillió, évi 60 millió forintunkba kerül, hogy ez a dolog hét példányban eljusson ezekre a helyekre.
A Bankonzult Kft-nek biztos, hogy nagyon fontos ez a bevétel. A központi cégnek ugyanis mindössze 162 millió forint nettó árbevétele volt 2014-ben, amiben a fenti kifizetés arra az évre jutó része is benne van (az évet 4,7 millió forintos veszteséggel zárta a cég). Ez arra is utal, hogy az MNB-n és az alapítványokon kívül más annyira valószínűleg nem érdekelnek a pálinkás bonbonban, balatonfüredi vendéglátásban és egyebekben is érdekelt Szemerey-cégcsoport meglátásai.
Matolcsy György a Magyar Nemzetnek azt mondta, hogy unokatestvére cégének kiadványai „olyan információkat tartalmaznak, amelyek nagyon fontosak a pénzügyi döntések meghozatalához.”
Ez érdekelt, amikor megkértem az alapítványokat, hogy küldjék el nekem ezt a dolgot, vagy legalább hadd nézzem meg a helyszínen. Ha már adófizetőként én is fizetek érte, a magyar nyilvánosságot alkotó adófizető-társaimmal együtt.
Egyelőre úgy áll a dolog, hogy nem nézhetem meg. Ezt a választ kaptam:
„Az alapítványok a szerződő fél kifejezett – alábbiakban hivatkozott – tiltó nyilatkozata miatt az elemzéseket nem adhatják ki.”
Kaptam viszont válaszként két bekezdésnyi kontextust, és egy döbbenetes elnagyolt termékleírást.
A Pallas alapítványok szerint a Bankonzult Kft.-nek van több „rendszeresen értékesített, stratégiai döntéseket támogató, elemzéseket tartalmazó terméke” is, ezek mellett árulják az országos piacon a rejtélyes „Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek” című havi kiadványukat.
Ezt a kiadványt, írják, „elsősorban olyan magyar pénzügyi befektetésekkel rendelkező intézmények, vállalati befektetők és a pénzügyi szektor szereplői rendelik meg, amelyek befektetési döntéseik során releváns, megalapozott gazdasági és pénzügyi háttérelemzésekre kívánnak támaszkodni”, továbbá „segítségül szolgál a rövid-, közép- és hosszútávú stratégiai döntések meghozatalában” és „széles témakörben történő feldolgozása alkalmas befektetési stratégiák kialakításához és folyamatos felülvizsgálatához.”
De hiába fizetnek érte közpénzzel, a tartalmukat nem ismerhetjük meg. Méghozzá ezért:
„A szerződés tárgyát képező elemzés anyagai olyan információkat foglalnak magukba melyek nyilvánosságra hozatala a társaság piaci és gazdasági érdekeit sértené, az üzleti tevékenység végzése szempontjából sérelmet okozna, ezek üzleti titoknak minősülnek, továbbá a szerződés rendelkezése alapján szerzői jogi védelem alatt állnak, így a havi elemzések kiadáshoz a társaság nem járul hozzá, viszont a mellékelt kiadvány tartalmát bemutató leírás kiadható.”
Tehát üzleti titok és szerzői jogi védelem.
Megkaptam viszont a termékleírást. Ebből kiderül, hogy közgazdászok (sőt, „közgazdászokból álló munkacsoport”) állítja elő a kiadványt, sőt, konzultálni is lehet velük. A kiadványban vannak ábrák (!) is, azaz
„Az elemzésre kerülő trendek jól szemléltető ábrakészlettel együtt kerülnek kiadásra.”
„Elsősorban a magyar makrogazdasági környezet elemzésére, a monetárispolitikai (sic!) trendek kiértékelésére, valamint a jelenlegi és várható kamatkörnyezet alakulására összpontosítanak”, ami már csak azért is érdekes, mert a monetáris politikát Magyarországon az elemzés megrendelője, a Magyar Nemzeti Bank alakítja. De „nagy hangsúly kerül” a nemzetközi pénzügyi folyamatokra, az elemzések „nemzetközi kitekintést is nyújtanak”.
Az elemzés főbb témakörei – ebből a termékleírás 12-re utal, de csak 10-et említ – közé tartozik az „Éppen aktuális gazdasági témák” is.
Az elemzés figyelembe veszi a „szuverén kockázatú irányokat”, bármit is jelentsen ez. A lényeg viszont az, hogy az elemzés segítségével optimalizálhatja a befektetések hozamát és felkészülhet a kockázatokra a megrendelő.
Azt, hogy mi az elemzés haszna, így mutatja be pontokban a Bankonzult Kft. termékleírása:
Nos, tehát ezért fizet ki az ország elemzőinek javát foglalkoztató Magyar Nemzeti Bank évi 60 milliót.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.