Tíz európai országban végzett attitüdvizsgálatot a Pew Research Center, a kutatás alapvetően a brit uniós népszavazással, illetve az esetleges brit kilépéssel kapcsolatos érzelmekre koncentrált, de szempontunkból sokkal érdekesebb és meglepőbb eredménye, hogy
a felmérés szerint Lengyelországnál és Magyarországnál egy tagállamban sem népszerűbb az EU.
Amit különösen pikánssá tesz, hogy pont ennek a két országnak a kormánya van nyilt háborúban Brüsszellel. A felmérés szerint Lengyelországban a megkérdezettek 22 százaléka van rossz, 72 százaléka jó véleménnyel úgy általában az EU-ról. Magyarországon kicsit kedvezőtlenebb az EU megítélése, de a válaszadók 61 százaléka így is pozitívan nyilatkozott a szervezetről.
Összehasonlításképp:
Nagy-Britanniában 48 százaléknak rossz, 44 százaléknak jó a véleménye, Franciaországban pedig 61 százalék azok aránya, kik nincsnenek jó véleménnyel az EU-ról.
A Pew azt is vizsgálta, hogy milyen az EU megítélése egyes országokban politikai ideológiák szerint. Ebben vannak érdekességek, például Nagy-Britanniában , Hollandiában, Olaszországban a jobboldaliak egyértelműen EU-ellenesebbek a baloldaliaknál, Németországban (és Nagy-Britanniában) a mérsékeltek is EU-ellenesek, de például Görögországban és Spanyolországban az EU-barát jobboldallal szemben a baloldal euroszkeptikus.
Magyarországon és Lengyelországban viszont ideológiai hovatartozástól függetlenül népszerű az EU:
Lengyelországban a jobboldaliak 71, Magyarországon a jobboldaliak 58 százaléka van jó véleménnyel az EU-ról.
Magyarországon a mérsékeltek, Lengyelországban a baloldaliak az EU legnagyobb rajongói, de a jobboldalhoz képest elhanyagolható a különbség: 65, illetve 77 százalék az EU-t támogatók aránya az adott csoportokon belül.
A kutatás fő témája ugyanakkor a brit kilépés megítélése volt, ezt az európaiak együntetűen rossznak tartanák - leszámítva 32 százaléknyi franciát. Az EU polgárai még egy kérdésben nagyon egységesek:
jelentős többségük elégedetlen azzal, ahogy az EU a menekültválságot kezeli.
(Via Pew Global)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.