A végeredményre még várni kell, és elvben változhat a helyzet, ám az eddig összeszámolt szavazatok alapján igen valószínű, hogy
Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból.
Az erről szóló, csütörtökön tartott népszavazás szoros eredményt hozott, de a szavazatok több mint kétharmadának összeszámlálása után legalább félmillió vokssal vezetnek a távozni akarók.
Ez azért nehezen behozható, mert a felmérések szerint inkább maradáspárti körzeteket már megszámolták, ami még hátra van, az a várakozások szerint csak növeli majd a különbséget.
Ahogy jöttek az eredmények, úgy kezdett esni a font árfolyama, 1985 óta nem gyengült ekkorát, kb. 10 százalékkal ér most kevesebbet a dollárhoz képest mint előző este.
Várhatóan az európai tőzsdék is gyengülnek majd, és az euró árfolyama is zuhanással kezdi a napot.
Nagy-Britanniának az EU-s jog szerint most két éve van végigtárgyalni a szakítás feltételeit, addig a tagságuk legalább papíron megmarad. Nagy kérdés, hogy mennyit tudnak majd megtartani a közös piachoz tartozásból, illetve mi lesz azokkal a munkavállalókkal, akik az EU egyéb tagállamaiból költöztek Nagy-Britanniába. Az sem világos, hogy a 2020-ig befizetendő tagdíjukkal mi lesz. Ez azért is érdekes, mert Magyarország részben ebből kapja a támogatásokat.
Az első reakciók alapján drámai mozgások jöhetnek Európában:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére a közelmúltban a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg felületeinken. Ebben közösségként együttes a felelősségünk, a mienk kiemelt. Amíg újragondoljuk a teendőinket, nem minden cikkünk alatt lehet kommentelni. Egyszersmind kérjük és köszönjük, ha nem csak szabályzatunk betűjének, de a szellemének betartása felett is segítetek őrködni.
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.