Hárommillió ember sorsa és a brit kereskedelem fele bizonytalan most

külföld
2016 június 24., 07:54
Winston Churchill szobra a Big Ben és a Parlament épülete előtt a népszavazás hajnalán. AFP PHOTO/Niklas Halle'N
photo_camera Sir Winston Churchill szobra Londonban, a Big Ben és a Parlament épülete előtt a népszavazás hajnalán. AFP PHOTO/Niklas Halle'N

Néhány fontos adat, ami mutatja, hogy Nagy-Britannia mennyire függ az EU-tól és az EU mennyire függ Nagy-Britanniától:

  • A brit export fele az EU-s országokba megy. Az export feltételeit most újra kell tárgyalni.
  • A brit import fele az EU-s országokból jön. Az import feltételeit most újra kell tárgyalni.
  • Kétmillió ember él most Nagy-Britanniában, akik valamelyik másik EU-s tagállam állampolgárai, legalább kétszázezren közülük magyarok. Az ő helyzetüket is rendezni kell.
  • Egymillió brit állampolgár él más EU-s tagállamokban, legnagyobb részük Spanyolországba költözött nyugdíjas. Az ő helyzetüket is rendezni kell.
  • Nagy-Britannia eddig az EU nettó befizetője volt. A tagdíjuk hiányozni fog a költségvetésből, így a Magyarországnak nyújtott támogatásokból is. Nagy kérdés, hogy mi lesz azzal a pénzzel, aminek befizetésére a britek 2020-ig már elkötelezték magukat. Ha ezt a pénzt a többi nettó befizetőnek kell kipótolnia, akkor Németországnak kell a legmélyebben a zsebébe nyúlnia.
  • A brit pénzügyi szolgáltatók sorsa különösen érdekes lesz. Megtarthatják a jogukat ahhoz, hogy az európai piacon maradhassanak? Vagy el kell hagyniuk a Cityt? Esetleg Frankfurt vagy Párizs lesz Európa új pénzügyi központja?

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.