Ledeckytől elájultak a Hosszút gyanakodva méricskélő amerikaiak

2016 augusztus 08., 12:01
comments 199

Két úszónő, mindkettőnek amerikai az edzője, mindkettő az amerikai egyetemi bajnokságban edződött, mindkettő

domináns teljesítménnyel, riválisait öt másodperccel megelőzve, a világrekordot két másodperccel megdöntve nyert olimpiai bajnoki címet 400 méteres versenyszámban.

Az egyikük győzelménél nem túl jól definiált, homályosan megfogalmazott doppingvádakkal – és zavaros erőszakvádakkal – volt tele az amerikai sajtó. A másikukat korszakos úszóként, a sport jövőjének meghatározójaként ajnározzák.

Az egyikük Katie Ledecky, az amerikaiak 19 éves olimpiai bajnoka. A másikuk a 27 éves Hosszú Katinka.

Vagyis, „valami bűzlik a női 400 vegyessel”, írta Hosszú győzelme után az amerikai szakíró, John Lohn, a SwimVortex tudósítója, több úszókönyv írója. Állítását aztán kollégája, Craig Lord fejlesztette hosszú, homályosan megfogalmazott vádirattá.

„Hosszú nem szimplán dominált, de úgy versenyzett, amivel vetélytársai nem tudtak mit kezdeni, és talán soha nem is tudják majd felfogni. Hosszú nem a semmiből jött, évek óta ismerték őt. Csak most már alig ismerik fel” – írta.

Bizonyítékként, vagy miként összevetette Hosszú és riválisai részidejeit, külön kiemelve tényleg kimagasló harmadik százát, a mellúszást:

• 1:00.91; 2:08.39 (1:07.48) 3:24.50 (1:16.11) 4:26.36 (1:01.86) Hosszú
  • 1:02.77; 2:10.94; 3:29.04; 4:31.15 DiRado
  • 1:02.16; 2:12.74; 3:31.07; 4:32.39 Belmonte
  • 1:02.93; 2:13.08; 3:29.84; 4:32.54 Miley

Amiből látszik, hogy a végül csak negyedik helyezett brit Hannah Miley nagyjából ugyanolyan százat úszott mellen – nagyjából 8-10 másodperccel lassabbat, mint ahol a női százméteres mellúszómezőny java tart. Az utolsó száz méteren, gyorson pedig a bronzérmes spanyol Belmonte hat tizeddel jobbat, az ezüstérmes amerikai DiRado pedig csak 25 századdal gyengébbet úszott nála. DiRado a második százon, háton is közel azonos időt úszott Hosszúval, az első és a harmadik százon, pillangón és mellen szedte össze a hátrányát.

Abban a két számban, ahol a legtöbbet számít az izomerő, márpedig Hosszú a londoni olimpia kudarca után új edzőjével, későbbi férjével pont az izomereje növelésére állt át: az uszodai edzések helyett konditermezik, úszni szinte csak versenyen úszik – de szinte folyamatosan versenyzik is.

• Hosszú száz méteres bontásban 1,86; 2,55; 4,54 másodperccel vezetett riválisai előtt, végül 4,79-cel előzte meg Maya DiRadót.
  • Katie Ledecky egy gyorsabb versenyszámban, 400 méter gyorson száz méteres bontásban 1,53; 2,97; 3,06 másodperccel vezetett, végül 4,77 másodperc előnnyel nyert.
  • Hosszú 2,04 másodperccel, Ledecky 1,91 másodperccel döntötte meg a világrekordot.

„A legdominánsabb női sportoló a világon, és talán a legdominánsabb sportoló is [...] sok szerencsét hozzá, ha még egy sportolót akarnak találni, aki ennyire domináns és ennyire előtte van riválisainak” – írta Ledeckyről az a John Lohn, akinek Hosszú teljesítménye büdös volt.

„Tanuld meg a sportot, mert most hülyét csináltál magadból. Két, teljesen eltérő fejlődési pálya” – replikázott John Lohn a Twitteren egy magyar felhasználónak, akit érdekelt volna, hogy Ledecky szemre nagyon hasonló teljesítményéről mi a Hosszút gyanúsítgató szakíró véleménye.

Tehát akkor a fejlődési pálya a gyanús.

Lord a már idézett cikkében összeszedte Hosszú karrierjének fő számait London előtti és London utáni bontásban – aminek van értelme, hiszen London után Hosszú teljesen új edzésmódszerekre váltott.

London előtt a cáparuhás időszakot nem számítva 4:30,31 volt az egyéni rekordja, az olimpia évében négyszer úszott 4:35-nél jobb időt, az olimpiai döntőben, ahol csalódásra negyedik lett, 4:33,49-cel végzett.

• 2013-ban kétszer úszott 4:35-ön belül, a világbajnoki előfutamban és a világbajnoki döntőben, amit 4:30,41-gyel nyert.
  • 2014-ben négyszer úszott 4:35-ön belül, évi legjobbja 4:31,03 volt az Eb-n.
  • 2015-ben tízszer úszott 4:35-ön belül, a világbajnokságot 4:30,39-es idővel nyerte. Ezen a vébén döntötte meg 200 méter vegyesúszásban Ariana Kukors cáparuhás világcsúcsát.
  • 2016-ban, amikor már a világcsúcsdöntésre készült, tízszer úszott 4:35-ön, ebből háromszor 4:30-on belül. Ebből kettő jutott az olimpiára, az előfutamban úszott majdnem világcsúcs és a döntőben úszott rekord.

Ez alapján adott egy 4:30 körüli úszó, aki élete legfontosabb versenyén, ahol a célja a világcsúcs volt, képes volt ennél 4 másodperccel gyorsabban úszni.

Nézzük ezzel szemben a 19 éves Ledecky organikus fejlődését.

Ő már bőven a cáparuhás korszak után kezdett versenyezni, minden eredményét hagyományos úszódreszben érte el - Hosszúnál is csak az ún. textiles eredményeit vettem figyelembe.

• 2013-ban, élete első világbajnokságán 3:59,82-es idővel nyerte a 400 gyorsot, a vébé előtt sose úszott 4:04-nél jobb időt, 4:05-nél jobbat is csak egyszer.
  • 2014-ben az amerikai bajnokságon 3:58,86-os idővel megdöntötte Federica Pellegrini cáparuhás világrekordját, amin aztán a Pán-csendes-óceáni játékokon tovább faragott, 3:58,37-re javítva saját rekordját. Ezen kívül még egyszer úszott 4 perc alatt, az összes többi eredménye gyengébb volt 4:03-nál.
  • 2015 gyengébb éve volt 400-on, a vébét 3:59.13-mal nyerte, de 800-on és 1500-on is új világcsúcsot úszott. Ezen kívül egyetlen egyszer sem úszott 4 perc alatt, 4:02 alatt is csak ötször.
  • 2016-ban 3:58,98-as idővel kvalifikált az olimpiára, ahol az előfutamban 34 századdal maradt csak el a világcsúcsától, majd a döntőben 1,91 másodperccel megdöntötte azt. Ezen a három úszásán kívül egyszer se került négy percen belülre, kétszer 4:02 alatt úszott.

(Katie Ledecky eredményeit az amerikai úszószövetség oldaláról gyűjtöttem ki. Ledecky fejlődését az 538 grafikusan is feldolgozta.)

„Varázslatos teljesítmény” – írja Ledeckyről a SwimVortexen John Lohn. „Új sorral bővítette valóban egyedi profilját” – sejttet valamit Hosszú Katinkáról ugyanabban a lapban Craig Lord. És mert Hosszúnak még hátra van erősebbik száma, a 200 méter vegyes, Ledeckynek pedig a 800 és az 1500 gyors, amikben eddig már négyszer, illetve ötször döntött világcsúcsot, még lesz róluk szó a szaklapokban. (Címlapképünkön Hosszú Katinka épp a felsőtestén növeli az izomtömeget. Via Hosszú Katinka / Facebook.)