„Csóóóókolom, puszika, itt vannak a terrorista nyilasok” - köszöntötte a hölgyeket viccelődve egy idős úr, de senki nem nevetett a poénján.
Miközben a magyar jogtörténetben példátlan módon 2016. augusztus 30-án a Fővárosi Törvényszék terrorizmus vádjával első fokon összesen 127 év fegyházra ítélete a szélsőjobb szimbolikus figuráját, Budaházy Györgyöt és társait, addig a szombat délelőtti tiltakozó gyűlésre alig 150-200 radikális jött el.
De nem is a Markó utcába kiballagott tüntetők alacsony létszám volt a legmeglepőbb, hanem, hogy mennyire zavartan, erőtlenül és csendesen zajlott le a demonstráció. Nem hogy atrocitás nem történt, de egy erősebb skandálás, egy sípszó, egy kereplés, egy „fegyverbe” kiáltás, egy „Gyurcsány, te szemét” sem hangzott el a több, mint kétórás tüntetésen. Nem hogy az erőszakos tiltakozás, de még a polgári engedetlenség sem jött szóba az egész eseményen.
A szélsőjobboldali tábor fontos szereplői feltűnően hiányoztak. A Jobbik parlamenti képviselői közül egyedül Hegedűs Lórántnét láttuk, aki a felszólaló férjét kísérte el, de ők is nagyon hamar, 15 perc után sietve távoztak a helyszínről. A megjelent szervezetek képviselői kis csoportokban, egymástól elkülönülve beszélgettek. Voltak a Lelkiismer 88-tól, a Vértesalja Gyermekei motoros bandától, a HVIM-től, a Betyársereg is képviseltette magát pár fővel. Lengett 3-4 jobbikos zászló, valaki megkopott gárdista-pólóban mászkált, régi Kossuth téri arcok és a Jobbikból mára kiszorult vagy kiszorulóban lévő figurák, mint Lenhardt Balázs, Gaudi-Nagy Tamás, Novák Előd is megjelentek.
De 2006 forrongó hangulata még nyomokban sem köszönt vissza.
Hát nem erre számítottam. És csak a rendezvény legvégén, Toroczkai László főszervező adott némi homályos magyarázatot a mai nap és úgy általában 2016 alacsony hőfokú radikalizmusára.
A demonstráció konferansziéja, Budaházy Edda, Budaházy György testvére volt. Megadta az alaphangot: „Olyan idő jön a fehér emberre Európában, amiben nagy szükség lesz olyanokra, mint Budaházy György”.
Minden felszólaló a korábban Vona Gábor és Schiffer András által is hangoztatott narratívába helyezte az ítéletet.
Toroczkai László, Jobbik alelnök volt az egyetlen felszólaló, aki hajlandó volt reflektálni arra, amit valószínűleg a legtöbb résztvevő is érzett, hogy itt bizony valami nem stimmel. Ásotthalom polgármestere meglepő dolgokat kezdett el firtatni. Például utalt rá, hogy Budaházyt sokan nem annyira kedvelik a szcénában, mert nehéz, kötekedő ember. Merész párhuzamot vonva feltette a kérdést, hogy Petőfi, Rákóczi vagy az 56-osok biztosan szimpatikus emberek voltak-e a civil életben, megsértettek-e embereket a kocsmában és számít-e ez a tetteik fényében.
Toroczkai szerint minden, amit Budaházy és társai tettek, azt a nemzetért tették és most ezért ítélték el őket. Egyébként is egyetlen ember sérült meg a támadásokban, Csintalan Sándor. Csintalan politikai pályafutása idején pedig olajbűnözők irányították az országot, heti rendszerességgel robbantottak, Csintalanék pedig széthordták, tönkretették az országot. Egyébként is Budaházyék a vád szerint MSZP-s, SZDSZ-es pártirodákra támadtak. Miről beszélünk?
Toroczkai arra sarkallta a közönséget, hogy lépjenek túl az egyébként jogos, de meddő gyurcsányozáson. Szerinte 2010 óta rosszabb a helyzet. Ő személyesen érzi a magányosodást, a közösségek széthullását, a hanyatlást. A jelenlegi hatalom szerinte gőgösebb a korábbinál, és rá is 2010 után kezdetek vadászni a hatóságok.
És végül a jelenlévők alacsony számát is az aktuális rendszer nyakába varrta. A hatalom elérte célját, az embereket szerinte sikerült megfélemlíteni, ezért nem állnak ki egymásért.
A tüntetésre telefonon bejelentkező Budaházyért és társaiért mostantól minden hétfőn öttől hétig tüntetnek a Kossuth téren, és a Jobbik az országgyűlés el terjeszt egy törvényjavaslatot, amiben kezdeményezik a 2006-os balhékban részvevők amnesztiáját, a közkegyelmet és a rehabilitációt.
Végül szolgálati közlemények, Himnusz, a helyszínről való békés elvonulás.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.