A Szegedi Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia közös kutatócsoportjának sikerült azonosítania azt az agyterületet, amely az emlékek rövid távú memóriából a hosszú távú memóriába való áttöltésében kulcsfontosságú éleshullám-fodrok keletkezéséért felelős.
Eredményeiknek nagy szerepe lehet az epilepszia legnehezebben gyógyítható fajtája, a rángógörcsöt is okozó temproálislebeny-epilepszia kutatásában is, mert ugyanez az agyterület felelős annak kialakulásában is.
A most azonosított agyterület a hippokampusz eddig kevésbé vizsgált, CA2 régiója. A kutatók, Berényi Antal és munkatársai olyan sejtcsoportokat kerestek, amelyek képesek ritmusokat indítani az agyban, mert ezek a ritmusok lehetnek az epilepsziás rohamok kiindulópontjai is.
Sok agyterület egyidejű megfigyelésével a szegedi kutatók rájöttek, hogy bizonyos sejtek aktiválódását mindig éleshullám-fodor ritmusok kialakulása követi, ami az emléknyomok áttöltésének a kulcseleme. (Via MTI)
Kommentek
Ha kommentelnél, ahhoz Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha csak olvasnád a többiek hozzászólásait, ahhoz nem kell előfizetés.