Törökországban a július 15-i puccskísérlet után rendelt el rendkívüli állapotot Erdogan elnök, és a rendkívüli állapotban alkalmazható különleges szabályok nagyban segítették az elnököt a puccskísérlet utáni tisztogatásokban. Július 15. óta
több mint 100 ezer embert (köztük újságírókat, katonákat, tanárokat) rúgtak ki az állásukból politikai okok miatt, és 40 ezer embert bebörtönöztek.
A rendkívüli állapotot azonban a török törvények szerint csak 3 hónapra lehet elrendelni, így az október közepén lejár. Erdogan ezért most azt mondja, meg kell hosszabbítani, a különleges jogrend ugyanis nagy segítség a hatóságoknak az államellenes „terrorizmus” elleni harcban.
Erogant és a török hatóságokat többször érte az a vád, hogy a puccs ürügyén nemcsak a puccsistákkal, hanem minden olyan emberrel leszámolnak, aki nem támogatja az elnököt.
A tisztogatások miatt kialakuló politikai és gazdasági bizonytalanság miatt a Moody's hitelminősítő a legrosszabb, szemét kategóriába állította a Törökországra vonatkozó mutatóit. Erdogan erre szarkasztikusan reagált:
„Szeretem a hitelminősítőket és ők is szeretnek engem. Csak néhány garast kell a zsebükba tenni, és máris adják a minősítést, amit kérsz. Így működnek.”
Az elnök szerint a minősítők addig ronthatják Törökország besorolását, amennyire akarják, hiszen már senki nem törődik velük.
Valaki azért mégis: a török líra árfolyama 2 hónapos mélypontra süllyedt a Moody's döntése után. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.