„A Fidesz mélyen elkötelezett, szabadelvű párt, amelyik, mondhatni nyugodtan, a sajtószabadság gondolatában fogant.”
Ezt Deutsch Tamás mondta még 1995-ben. Akkor volt ez, amikor a párt komolyan aggódott a sajtószabadságért. Szájer József nemzetközi sajtótájékoztatón jelentette be: számos jel mutat arra, hogy a kormánykoalíció hatalmi eszközökkel igyekszik befolyásolni a sajtót.
Ezért a Fidesz elnöksége és frakciója levélben fordul Göncz Árpád köztársasági elnökhöz, hogy emelje fel szavát a sajtószabadság védelmében.
Deutsch szerint a helyzet 1995-ben így állt: a tájékoztatásban és a lapterjesztésben monopóliumok alakultak ki, leváltották a TV Híradó főszerkesztőjét és tervek készültek a „polgári értékeket egyedül megjelenítő”, állami pénzből finanszírozott Magyar Nemzet privatizációjára.
Pár évvel később derült ki, hogy a Magyar Nemzet nemcsak tervezett, de valóban meg is valósított privatizációjában vastagon benne volt az akkori ellenzék. A Horn-kormány privatizációs minisztere, Suchman Tamás mesélte el 1998-ban egy sajtótájékoztatón, hogy évekig a szocialista kormány finanszírozta a jobbos Magyar Nemzet 300 milliós veszteségét.
Amikor végül úgy döntöttek, hogy az állam elengedi a lap kezét, Suchman szerint megegyeztek az akkori ellenzéki pártokkal abban, hogy ki legyen a jobboldali újság főszerkesztője, illetve a szerkesztőbizottság tagja.
„Megegyeztünk Orbán Viktorral abban is, hogy ki legyen a lap tulajdonosa”
- mondta Suchman.
Állítása szerint az ellenzéki pártok, a Fidesz, az MDF, az MDNP és a KDNP vezetése is Princz Gábor Postabankját javasolta.
Orbán először kormányra kerülve, 1998 szeptember végén meghirdette, hogy
„A médiában olyan változások kellenek, amelyek az új világhoz igazodva biztosítják a hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatást.”
Ennek első lépése az volt, hogy alig három nappal később a már államosított Postabank médiaportfoliójában lévő ellenzéki Kurír és Magyar Narancs finanszírozását megszüntették, a sokkal veszteségesebb Magyar Nemzetet ugyanakkor tovább támogatta az állam.
A Fidesz ekkora már kipróbálta azt a modellt, amiben az MSZP sokkal gyengébben teljesített később, hogy ellenzékből is áldoz a saját médiájára. A 98-as választások előtt Simicska Lajos Mahírje indította el a Napi Magyarország című napilapot. Aztán persze kormányon valamit kezdeni kellett vele, mégse saját zsebből finanszírozzák, és ez meglepően nehezen ment.
Előbb Orbán össze akarta vonni az ekkor még liberális - vagyis nem a mostani Széles Gábor féle radikáljobbos - Magyar Hírlappal, miután ez nem jött össze, az lett a valóban racionálisabb megoldás, hogy inkább a két jobboldali lapot egyesítették, pontosabban a lojálisabb, Simicska-tulajdon Napi Magyarország bekebelezte a Magyar Nemzetet, csak a nevét megtartva, amit aztán elárasztottak állami hirdetésekkel.
Orbán kormányfőként ezt vallotta a sajtószabadságról:
„Nincs értelme tüntetni a sajtószabadság mellett, mert az rendelkezésre áll, a miénk, és senki nem akarja elvenni tőlünk.”
„Ha egy messziről jött ember eljön ide, és végignézi a tévécsatornákat, meghallgatja a rádióállomásokat, illetve elolvassa a napilapokat, és azok után is azt állítja, hogy a sajtó a kormányt támogatja, akkor szívesen meghívom egy korsó sörre.”
Újra ellenzékben egészen hamar borusra fordultak Orbán Viktor gondolatai a sajtószabadság állapotáról.
De annyira, hogy 2002 augusztusában, friss ellenzéki politikusként kihallgatást kért Mádl Ferenc államfőtől, mert megítélése szerint a magyar sajtó szabadságát sorozatos támadások érték, és súlyos helyzet alakult ki, mindez pedig aggodalommal tölti el.
Orbán szerint veszélybe került a közszolgálati csatorna pártatlan és független működése, „ezek a fejlemények pedig súlyosan kedvezőtlen hatást gyakorolnak a magyar demokrácia és jogállamiság bel- és külföldi megítélésére”.
Ezért azzal a kéréssel fordult a köztársasági elnökhöz, hogy „alkotmányos jogkörével élve vesse latba befolyását a törvényes viszonyok, a sajtó szabadságának helyreállítása érdekében”.
Orbán egyébként úgy ítélte meg később a Fidesz kormány ténykedését a médiában, hogy
„Hiba volt, hogy a sajtó, a nyilvánosság területén nem vállaltak több összeütközést, vitát.”Ebből a jelek szerint nem szűrtek le semmiféle tanulságot mostanra, Orbán ahol csak lehet, kerüli a nyilvános vitákat.
De nemcsak ez volt a baj az első, kormányzással töltött négy évvel:
„A kormánynak az egyetlen, szerintem derék, de összességében satnya eredménye van ezen a területen, hogy világra segítette a Heti Válasz című újságot. Sokkal többet kellett volna világra segítenünk, a rádiózásban, a televíziózásban, újságokban is”.Orbán szerint „miután most a kormányzati eszközöket kiütötték a polgári erők kezéből, ezért a polgári világot nekünk magunknak kell fönn- és eltartanunk”.
Ezt tökéletesen megvalósították, Simicska Lajos ellenzékben indított hírtelevíziót, rádiót, és tartotta fent a Magyar Nemzetet, a tavalyi gecizésig nagy szolgálatot téve ezzel a Fidesznek abból a pénzből, amit közbeszerzéseken zsebelt be, vagy eltorzított piacon kaszált.
Szalai Annamária, a Fidesz azóta elhunyt médiapolitikusa Medgyessy Pétert találta meg a 2002-es kormányváltás után, mivel célja a „teljes véleménydiktatúra megszerzése”, és ebben „Rákosi Mátyás a nagy előd, aki feltehetően a szeme előtt lebeg”.
Miközben - ami most elképzelhetetlen lenne - a Fidesz ellenzékben is számíthatott a Magyar Rádióra, aminek elnöke, Kondor Katalin például a Fidesz volt kommunikációs igazgatóját, Meszlényi Lászlót nevezte ki a Magyar Rádió hírműsorainak élére. A közszolgálati tévében pedig már 2009-től, vagyis egy évvel az ekkor már teljesen nyilvánvaló Fidesz választási győzelem előtt megtörtént az irányváltás.
Hogy mennyire volt szabad a sajtó a Gyurcsány-Bajnai-időszakban, arra jellemző L. Simon László megjegyezése a kormányváltás után:
„az elmúlt évek korlátozott demokráciájában szembesülhettek azzal, hogy ha nincs szabad sajtó, akkor az alkotmányos jogainkat korlátozó, korrupciós ügyektől hemzsegő Gyurcsány-éra akár évtizedekre is meghatározhatta volna hazánk sorsának alakulását”.
A fideszes politikus szerint a szabad sajtó sokat tehet a zsarnoki rendszerek kialakulásának megakadályozása vagy lebontása érdekében. Majd a Fidesz nekiállt lebontani a szabad sajtót, például a közérdekű adatokhoz való hozzáférés korlátozásával, aminek a mai napig nincs vége.
A kétharmados többséggel a Fidesz totálisan átalakította a médiaszabályozást, a médiatanácsba csak fideszes delegáltak kerültek, a köztévé olyan buta propagandát tol, amire csak a rendszerváltás előtt volt példa. És még az is belefért, hogy Simicska gecizése után a Fidesz új médiabirodalmat építsen olyan pénzekből, amik elvesztették közpénz jellegűket. Ott van már a TV2, az Origo és a Habony-művek.
Mindezt úgy, hogy a Fidesz ellenzékben még így aggódott:
„Magyarországon a médiapiac kórosan egyensúlytalan, a baloldali-liberális kormány teljes vélemény diktatúra elérésére törekszik, politikai nyomást gyakorol a médiumokra, azok munkatársaira. A közszolgálati és az országos kereskedelmi műsorszolgáltatók hírműsoraiban a kormány/kormánypártok jelentős felülreprezentáltsága a sajtószabadság létét veszélyeztető, nyomasztó médiatúlsúlyhoz vezetett. A közszolgálati Magyar Televízióban mindennapossá vált, hogy az ellenzékinek minősített egy-egy megmaradt műsort adásba kerülésük előtt cenzúrázzák.” Mostanra annyival egyszerűbb a helyzet, hogy nincs is ellenzéki műsor, amit cenzúrázni lehessen.
Kövér László 2015-ben körülnézve a médiaterepen, azt mondta:
„Sajnálatos, hogy a Népszabadság, amelynek sokkal nagyobb mozgástere volt a kilencvenes évek elején, szintén pártlappá süllyesztette magát, és beszorította magát a balsarokba.” Ez azóta fideszes szempontból megoldódott.
Orbán Viktor a sajtószabadságért aggódó külföldi véleményeket azzal verte vissza második kormányzása elején, hogy
„Olcsó poénnak tartom egy olyan országot vádolni sajtószabadságügyben, ahol a média 80 százalékban külföldi kézben van”.
Orbán Viktor poéngyilkosként most szeptemberben Lengyelországban, egy díj átvételekor már azt jelentette, hogy a magyar médiában a hazai tőke a nemzetközi fölé nőtt.
A miniszterelnök véleménye a magyar sajtóról most az, hogy a gondolat-, a szólás- és a sajtószabadság ma Magyarországon színesebb, szélesebb és mélyebb, mint tőlünk nyugatra.
Bár mintha Németh Szilárd most a Népszabadság ügyben ezt kicsit másként gondolná.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.