Még egy éve sincs, hogy Orbán barátja, Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester megvette az eszéki focicsapatot, Ivan Mestrovics társtulajdonossal máris körvonalazták az új stadion ötletét.
A horvát jutarnji.hr írta meg, hogy Mestrovic szerint nemcsak eszéki futballstadiont szeretnének, hanem azt remélik, hogy ez lesz A Horvát Nemzeti Stadion is, ami a 108 000 fős településen állhat.
A tervezet elküldték a Horvát Labdarúgó Szövetség elnökének, Davor Sukernek és az UEFA-elnök Aleksander Ceferinnek, illetve kérik a horvát kormányt és a parlamentet, hogy támogassák a projektet.
Mestrovics szerint a klubjuk, az NK Osijek a költségek felét vagy akár kétharmadát is hajlandó állni.
A rangado.hu idézi a horvát lapot, eszerint Mestrovics azt mondta: „Alapvetően 12 ezer főre tervezzük, de ha a kormánnyal és a szövetséggel sikerül megegyeznünk, 25-30 ezer fős lesz és a Groupama Arénához hasonlíthatjuk majd. Előbbi esetén a költségek 100 százalékát mi álljuk.”
Tehát miközben Magyarországon minden stadiont tao-pénzből, magyarul közpénzből építenek, főleg Mészáros Lőrinc, akinek a Puskás Akadémiája a legtöbb tao-pénzt kapta, addig külföldön a saját pénzüket fektetik be.
(Persze arról is lehet vitatkozni, hogy a saját pénzüknek milyen jellegét kellett, hogy elveszítse, mielőtt a sajátjuk lett.)
A jutarnji.hr is írt arról, hogy a magyar kormány a környező országokba nyújtandó támogatásának programja 163,3 millió eurós, azaz 50 milliárd 441 millió forintos, költségvetéssel fut, ebből kb. 2 százalék jut az NK Osijeknek.
Az Index felidézte, hogy a 2011-es népszámlálás szerint a 108 ezres Eszéken 0,91 százalék volt a magyar lakosság aránya, ami 979 fő.
Az NK Osijek legnagyobb támogatói egyébként a magyarországi közbeszerzéseken felhízlalt magyar cégek.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.