Már több mint húsz ország beállt Hollandia kezdeményezése mögé, ami szerint létre kell hozni egy 600 millió dolláros, a biztonságos abortuszt támogató alapot, miután Donald Trump jelezte, hogy az Egyesült Államok minden pénzt ki fog vonni erről a területről.
Trump egy olyan rendeletet írt alá elnöki működése egy első intézkedéseként, ami szerint a civil szervezetek választhatnak aközött, hogy szövetségi forrást kérjenek, vagy bármilyen összefüggésben beszéljenek az abortuszról. Ez becslések szerint nagyjából 600 millió dollárt fog kivonni azokból a külföldi, főleg fejlődő országokban működő programokból, amelyek információval szolgálnak az abortusszal kapcsolatban (akár a különböző terhességmegszakítási formák veszélyeiről).
A holland nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős miniszter, Lilianne Ploumen elmondta, 15-20 támogató ország mellett alapítványokat is megkerestek, hogy közösen pótolják az amerikai pénzt. Azt nem mondta el, hogy konkrétan melyik országokról van szó, és hogy a holland kormány mennyi pénzt szán erre az ügyre.
A holland miniszter szerint az ENSZ népesedési alap (UNPFA), az International Planned Parenting Federation és a Marie Stopes International nevű szervezetek munkáját kell segíteni, miután az amerikaiak kivonják a forrásokat. Mivel az amerikaiak lépése azonnali, ezért hangsúlyozta, hogy minél gyorsabban össze szeretnék szedni a donorok koalícióját.
Arra a kérdésre, hogy nem fog-e ez konfliktusokat szülni az új amerikai politikai vezetéssel, Ploumen azzal válaszolt, hogy Hollandiának jogában áll függetlenül dönteni.
"Én támogatom a választás szabadságát és a nőjogokat. Fontos kiállni magunkért. Nők és lányok millióiról van szó, akik gyakran alig tudják hallatni a hangjukat, mivel olyan országokban élnek, ahol nem vert erős gyökereket a demokrácia."
– mondta. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.