Donald Trump amerikai elnök három hét után tollat ragadott, és levélben üdvözölte Hszi Csin-pinget, a Kínai Népköztársaság elnökét.
A négysoros levélben Trump boldog új évet kíván a kínai országvezetés és egész országa számára, és diplomatikusan bizodalmát fejezi ki aziránt, hogy a két ország konstruktívan fog tudni együttműködni a következő években.
Amennyire kulturáltnak tűnnek ezek a sorok, épp annyira vetítenek sötét jövőt előre a kínai-amerikai kapcsolatokban. Trump, aki beiktatása óta már 18 miniszterelnökkel és országvezetővel konzultált telefonon, csak tollat ragadott, jelezve, hogy tartja a távolságot Kína és az Egyesült Államok között. Nem beszélve arról, hogy a (kínai) újévi kívánságokkal is jó 10 napot késett.
A kínaiakat valószínűleg az sem enyhíti ebben a helyzetben, hogy voltak, akik náluk is rosszabbul jártak: a francia és az ausztrál miniszterelnök, illetve a mexikói elnök sem örült annyira, amikor Trump telefonon kérte őket számon.
A republikánus elnök már jelöltként azzal kampányolt, hogy keményen fellép majd KÍnával szemben, akit volt hogy "ellenségként" emlegetett. Trump a Dél-Kínai tengeri expanzió, az Észak-Koreával szembeni túl puhány fellépés, és a pénzpiacok tudatos manipulálása miatt is támadta Kínát.
Hszi Csin-ping és kormánya már azt sem vette jó néven, hogy Trump fogadta a tajvani elnök gratulációját. Az Egyesült Államok 1979 óta a "One China" politikáját folytatta, és ezért nem tartotta a diplomáciai kapcsolatot Tajvannal, hallgatólagosan elfogadva, hogy a népköztársaság továbbra is sajátjának tekinti a szigetországot. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.