Herczeg Márk tudósítóink szerint délután 5 előtt már a pesti oldalon sem lehetett felférni a Buda felé tartó buszokra, annyian mentek az 5-re a Várkert Bazár elé meghirdetett, CEU melletti tüntetésre. Sokan ezért gyalog keltek át az Erzsébet-hídon és a Lánchídon, hogy a gyülekezőkhöz csatlakozzanak. A rakpartokon is áramlottak az emberek.
Olvasóink és tudósítóink szerint a Bazár felé tartó budai villamosok is megteltek, a Moszkva téren és a Móricz Zsigmond körtéren sem lehetett felférni a járművekre.
A Várkert Bazárnál már 5 előtt komoly tömeg gyűlt össze, várták, hogy elinduljon a menet a Lándhídon át a Kossuth térre.
A rengeteg résztvevő miatt tényleg indokolt volt áthelyezni a tüntetés gyülekezőhelyét a Clark Ádám térről a Várkert Bazár elé, ennyien nem fértek volna el a Lánchíd budai hídfőjénél.
Horváth Bence szerint a tömeg összetétele nagyon vegyes, vannak nyugdíjasok és kisgyerekesek is, de láthatóan a fiatalok vannak többségben. Többen EU-s és magyar nemzeti színű zászlókkal érkeztek, de sok embernél van CEU-t támogató transzparens is.
Király András szerint 5 óta után nem sokkal már az Erzsébet-híd járdáin is olyan sűrű volt a tömeg, mintha ott lenne a tüntetés, pedig azok az emberek is csak a Várkert Bazár felé tartottak.
A Várkert Bazárnál meghallgatott néhány beszédet az ekkor még továbbra is csak gyülekező tömeg, a Tanítanék Mozgalom képviuselői, Törley Katalin, Sulyok Blanka, Diószegi Nóra és Czégány Szandra beszéltek.
Már kommentátor üdvözlőbeszéde alatt is kiabáltak az emberek, röpködtek a Szabadság és Freedom jelszavak.
A Tanítanék Mozgalom tagjai arról beszéltek, hogy a hatalom kártákony intézkedéseivel el akarja lehetetleníteni az oktatást és a tudás megszerzését. Ennek legfontosabb oka pedig az, hogy félnek a gondolkodni tudó emberektől. Kitértek arra is, hogy sok, hátrányos helyzetű népcsoport nem tudja ma hallatni a hangját, a rosszabb középiskolák vidéki diákjai, a cigány diákok vagy a rosszl felszerelt kis, viséki falusi iskolák diákjaival a kormány sem foglalkozik.
Elmondták, hogy a magyar oktatási rendszer sem a tanárokkal, sem a diákokkal szemben nem teljesíti az elvárt minimumot sem, hiszen a rendszer feladata a felzárkóztatás és az esélyegyenlőtllenségek megszüntetése lenne, ehhez képest a diákok jogai folyamatosan sérülnek, a hátrányos helyzetű diákok tízezrével esnek ki az iskolákból, és nem várja őket senki, maximum a közmunkaprogram. Sem velük, sem az alulfizetett tanárokkal nem foglalkozik Orbán Viktor - mondták a tömeg hatalmas kiabálása, sípolása közepette.
Állítsuk meg a diktatúrát, álljunk ki a szabadságért!
- zárták beszédüket a Tanítanék Mozgalom tagjai, majd a Szabad ország, szabad oktatás skandálást vette át tőlük az ekkora már 10 ezer fősnél is bőven nagyobbra duzzadó tömeg.
Az első beszédeket már a tömeg mérete miatt alig hallották a hátul állók, hiszen Király András szerint ekkor már a majdnem a Szabadság-hídig ért az érkezők sora.
A tüntetők nem sokkal fél hat után fordultak rá a Lánchídra. A Clark Ádám téren megafonnal kérték Áder Jánost, hogy ne írja alá a CEU ellehetetlenítéséről szóló törvényjavaslatot.
„Vétózd meg, János, ne írd alá, János! Nem hagyjuk!”
- kiabálta a tömeg.
Közben a Kossuth térről Bede Márton a rendőrök gyülekezéséről jelentett de háromnegyed hat körül azt mondta, a rendőrök és a turisták nagyjából egyenlő számban lézengenek a téren.
A tüntető tömeg 6 óra előtt néhány perccel ért át a Lánchídon Pestre, de a menet vége ekkor még bőven a Várkert Bazáron túl járt még Budán.
A Kossuth tér hat óra táján kezdett feltámadni, egy színpadon a Ligetvédők mozgalmából ismert G Ras, a Riddim Colony frontembere énekelt, mikor a menet előtt járó néhány tüntető mjegérkezett a Parlament elé.
A rendőrök közben sörfalba álltak a Parlament elé, és felállították a kameráikat. Az épület két oldalán lévő árkádok alatt pedig elfoglalta helyét a rendőri erősítés.
A Kossuth térre a Margit-híd felől is sokan érkeztek, valószínűleg megtelik majd a tér, mire minden tüntető ideér.
A tömeg viszonylag csendben vonult végig a pesti utcákon, csak a CEU épülete előtt elhaladva zengett néhányszor a
Diktátor!
skandálás.
A menet elejét jelző transzparens negyed 7-kor érkezett meg a Kossuth térre, a nyomában sokezer tapsoló tüntetővel. A téren a Szabad ország, szabad egyetem! és az Európa jelszavak zengtek.
Miközben a tömeg megtöltötte a Kossuth teret, a menet vége még Budán járt. Pedig már fél 7 körül megtelt a tér.
Ekkora már biztossá vált, hogy a demonstrálók több tízezren vannak.
A Kossuth téren az egyik szervező a színpadról azt mondta,
hetvenezren vesznek részt a tüntetésen.
A téren körbe adták egy több méteres papírt, amin a CEU mellett kiálló több tízezer ember és szervezet listája szerepelt.
A Kossuth téren a szervezők képviselői mellett Bródy Gábor és Márton Péter, a CEU Phd-hallgatói, valamint a Greenpeace-es Rodics Katalin beszéltek. Bródy a CEU fontosságáról beszélt, és méltatta a magyar oktatási redszerbe integrálódó egyetemet. Azt mondta, ő nem akarja, hogy a CEU-nak el kelljen költöznie Magyarországról.
Rodics Katalin az oktatás és a civilszféra mellett beszélt a környezetvédelemről is, kritizálta a kormány lépéseit ezeken a területeken. Szerinte a kormánynak a fiatalokkal együtt kellene működnie a kormánynak a problémák megoldásában, ehhez képest még a jogalkotásról sem egyeztetnek. Kitért a Fidesz-frakció pénteken badott civiltörvény-tervezetére, ami megbélyegezné a külföldről támogatott civilszervezeteket. Rodics szerint nem szabad hagyni, hogy a Fidesz stigmával bélyegezze meg azokat a szervezeteket, amik az ország javulásáért dolgoznak a környezetvédelemben, az oktatásban, a gyerekvédelemben és más területeken.
„Nekünk nincsenek titkolnivalóink, nekünk nincsnek 50 évre titkosított megállapodásaink.”
- mondta Rodics, utalva arra, hogy a Fidesz hónapok óta azzal vádolja a kormánnyal szemben kritikus magyar civilszervezeteket, hogy átláthatatlanul működnek.
Fotó: Botos Tamás
Hét óra körül a szervezők már azt mondták, 80 ezren tüntetnek. A Kossuth tér ekkorra megtelt, de még mindig érkeztek a demonstrálók több irányból is.
A harmadik beszéd szintén a CEU-t méltatta, arról szólt, hogy az új törvény veszélybe sodorta az oktatás és a kutatás szabadságát. Márton Péter szerint a kormány alaptalanul vádolta a CEU-t csalással, és az egyetem eddig inkább csak jöt tett Magyarországgal, külföldieket vonzott ide, magyarokat tartott itthon, adót fizetett.
Márton szerint az is botrányos, ahogyan elfogadták ezt a törvényt.
Milyen törvény az, amit egy nap alatt tárgyaltak meg és fogadtak el?
- kérdezte a szónok, mire hatalmas kiabálás volt a válasz a tömegből. Márton szerint nem szabad feltett kézzel várni a csodát, ki kell állni a tanszabadságért. Szerinte, ha újból ki kell jönni tüntetni, még többen fognak jönni.
Több tízezer ember „Nem hagyjuk, nem hagyjuk” skandálása közben fejezte be beszédét.
A beszéd után a demonstrálók elénekelték a Ha én rózsa volnék című Bródy-számot.
Ezután a Himnuszt énekelték a tüntetők, majd véget ért a tüntetés hivatalos része. A szervezők szónoka ezt úgy jelentette be, hogy a tüntetés véget ért, de az ellenállás soha nem ér véget.
A menet vége nagyjából ekkor ért be a Kossuth térre.
A szervezők még bejelentették, hogy szerdán a Hősön terén tüntetnek majd a civilszervezetek mellett, és a Fidesz civiltörvény-tervezete ellen.
A tüntetők ezután magasba emelték a mobiljaikat, és zengett a Kossuth tér a
Diktátor!
és az
Orbán, takarodj!
kiabálásoktól.
A tömeg nagyobb része a tüntetés vége után sem ment el a térről, tovább skandáltak. Lelkes fiatalok álltak fel a parlament előtt, szemben a rendőrökkel. A rendőrök nem sokkal fél 8 után megerősítették a sorfalukat a Parlament lépcsőin, attól tartva, hogy a tüntetők be próbálnak menni az épületbe.
Ennek hatására az első sorban állók még jobban nekinyomultak a rendőrsorfalnak.
A Parlament lépcsőjén nagyjából 100 rendőr sorakozott fel. A tüntetők zászlót akartak kitűzni az épületre.
Király András szerint a téren maradó, dulakodó keménymag is kb. 10 ezer fős lehet. Az este 8 órához közeledve egyre hevesebbé vált a tüntetők és a rendőrök közti lökdösődés. Közben a rendőrök teljesen ellepték a lépcsőt, 100-200 rendőr összekapaszkodva próbálja visszatartani a tüntetőket. Ennek ellenére nem emeltek senkit a tömegből.
„Be kell mennem pisilni!”
- kiabálták a demonstrálók.
Az Index fél 9-kor arról számolt be, hogy a Kossuth tér mellett a Balassi utca felől rohamrendőrök sorakoztak fel.
Háromnegyed 9-re nagyjából 5 ezresre apadhatott a tömeg, ők azok, akik még ekkor is nyomakodtak a rendőrökkel a Parlament lépcsőjénél.
Nem sokkal kilenc előtt a tüntetők közül többen eldöntötték, hogy átmennek az okltatásért is felelős Emberi Erőforrások Minisztériumához. Mielőtt még a rengeteg rohamrendőr megkezdte volna a tér kiürítését, el is indult a tömeg az Alkotmány utca felé, a Parlament lépcsőjétől is eltávolodott az addig nyomakodó keménymag.
A police.hu-n közben megjelent egy rendőrségi közlemény, ami szerint a szervezők 19 óra 20 perckor bejelentették a rendezvény végét, de a Kossuth téren maradt tömegből kivált hangadók az Országgyűlés épületét védő rendőröket üveggel, fémtárgyakkal, műanyag palackokkal dobálták meg. Személyi sérülés nem történt. A rendőrség nyugalomra int mindenkit.
A Kossuth téren 100-200 ember maradhatott, a többiek mind az Emmi Szalay utcai épületéhez vonultak. Az Emmit közben rendőrök vették körül:
A Szalay utcából a tömeg a körút felé vette az irányt, de tudósítóink nem tudták, mi az uticél. Bede Mártonj szerint a minisztériumnál már érezhető volt, hogy fejetlenség uralkodik a tömegben.
A körútra kiérve viszont a demonstrálók még így is elegen voltak a forgalom leállításához.
Még a körúton is több ezren vonultak, jórészt fiatalok. Az Oktogonon keresztül Hősök tere felé tartottak, rendőri kísérettel, miközben zengett az Európa és a Szabad ország, szabad egyetem skandálás.
Az Andrássy úton is leállították a forgalmat, az autók csak a kétoldali szervízutakon tudtak közlekedni.
A menet a Lendvay utcai Fidesz-széházhoz vonult, ahová valamivel háromnegyed 10 előtt érkeztek meg
Konzultálni jöttünk!
skandálással.
A környéket rengeteg rendőr biztosította, szinte minden utcasarkot sorfallal zártak le, ami a pártházhoz vezet. A tüntetőknek egy sorfalat sikerült áttörniük, de így sem jutottak el a székházhoz.
Nagyjából ezer ember maradhatott, aki hosszas nyomakodás után Dózsa György út felől eljutott a székházhoz. Sokan a fölre ültek itt, vártak, mi történik. Innen már érezhetően alábbhagyott a lendület, többen elszivárogtak a tömegből.
A megmaradt kb. 500 ember végül este 11-re visszament az Oktogonhoz, és minden irányból lezárták a kereszteződést.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.