Tumultózus hétvége volt a világpolitikában is, az Egyesült Államok magyar idő szerint péntek hajnali szíriai rakétacsapása, majd vasárnapi erőfitogtatása a Koreai-félszigetnél teljesen elhomályosította Donald Trump eddigi legfontosabb csúcstalálkozóját. Trump csütörtök este floridai magánbirtokán fogadta Hszi Csin-ping kínai államfőt, de pont a megbeszéléseikkel egyidőben indította el a rakétacsapást Szíria ellen is.
Pedig a Hszivel folytatott megbeszélések se voltak jelentéktelenek, különös tekintettel arra, hogy a kampányban használt éles retorikája alapján Donald Trump akár egy kereskedelmi háborúra is készen állt országa legnagyobb kereskedelmi partnerével. Trump a kampányban védővámok bevezetésével fenyegette Kínát, amivel szemben az amerikaiak hatalmas külkereskedelmi deficitet halmoztak fel.
A jelek szerint a kereskedelmi háborút sikerült elkerülni. A kínaiak két kisebb ügyben máris engedményt tettek:
hajlandóságot mutattak rá, hogy megnyissák pénzügyi piacaikat, és engedélyezzék az amerikai marhahús behozatalát.
A jelenleg érvényes kínai szabályok szerint zálogkereskedő és biztosítási cégek nem lehetnek többségi külföldi tulajdonban. Ezt a szabályt feloldhatják, megnyitva ezzel a rohamosan növekvő kínai pénzügyi szolgáltatási piacnak ezt a szegmensét az amerikai cégek előtt.
Ezeknél a szimbolikus gesztusoknál is fontosabb, hogy Hszi és Trump megállapodtak a kereskedelmi tárgyalások felgyorsításában, száz napot adva maguknak arra, hogy eredményeket érjenek el. Ez még a pesszimista értékelések szerint is azt jelenti, hogy legalább száz nappal elnapolták a kereskedelmi háborút. (Via Financial Times 1, 2.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.