Az EU és a NATO nyolc tagállama csatlakozott kedden Finnországhoz egy, az ún. hibrid fenyegetés elhárítására létrehozandó központ felállításához. Hibrid fenyegetésnek azt a háború és béke határát elmosó új orosz stratégiát nevezik, melynek része a kiberhadviselés, a hackertámadásokkal megszerzett információk célzott, politikailag motivált szivárogtatása és az infromációs hadviselés, vagyis az álhírek terjesztése és álhíreket terjesztő propagandaoldalak létrehozása. Ezen felül része lehet a már hagyományosabb hadviselést idéző beszivárgás, de még a Krím megszállásakor tapasztalt, azonosító nélküli katonák bevetésére alapozó területfoglalás is.
Az új Center of Excellence for Countering Hybrid Threats névre keresztelt központ Helsinkiben lesz, első körben évi másfél millió eurós költségvetésből gazdálkodhat, aminek a felét Finnország, a másik felét a csatlakozó nyolc állam állja.
Bár maga az EU és a NATO nem aláírója az együttműködésnek, mindkét szervezett támogatásáról biztosította az új központot. "Az Európai Unió teljes támogatást fog adni Finnországnak ahhoz, hogy a központ teljes kapacitásával működhessen, és szakértő elezéseket készíthessen a hibrid fenyegetés elhárításáról, amivel hozzájárul Európa biztonságához. A központ megalapítása tovább erősíti az EU és a NATO együttműködését" - mondta például Federica Mogherini, az Európai Bizottság alelnöke. A NATO pedig prioritásának nevezte a hibrid fenyegetés elleni védekezést.
A központ működéséhez az alapító finnek mellett az EU-tag Svédország mellett az EU- és NATO-tag Lettország, Litvánia, Lengyelország, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia, illetve a NATO-tag Egyesült Államok csatlakozott. A NATO közleménye szerint további NATO- és EU-tagok csatlakozása is várható. (Via Atlantic Council)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.