Az embernél kevés nagyobb természetformáló erő létezik aFöldön. Az emberiség teljes állatfajokat szabott át. A háziasított szarvasmarhák már képtelenek lennének ember nélkül élni. Nem csak szaporodni, a tejelő tehenek emberi beavatkozás nélkül rövid idő alatt elpusztulnának. A kutyákat olyan szinten specializáltuk, hogy már azok is választhatnak maguknak fajtákat, akik kizárólag ridikülben hajlandók tartani háziállataikat. Háziállataink sorából egy azonban kilóg, írja az Ars Technica.
Bár a macskák már legalább tízezer éve velünk élnek, egy friss genetikai kutatás szerint valójában a házimacska a mai napig nem különbözik lényegesen vadon élő társaitól.
A macskák nem mutatják a háziasítás egyéb jellegzetes jeleit. Arcvonásaik nem gyermekiesedtek el, fogaik mérete nem csökkent, és aki látott már macskát, biztos nem állítaná, hogy kezelhetők vagy taníthatók.
Claudio Ottoni, a Leuveni Egyetem genetikusának 9000 évet átfogó vizsgálatai alapján meglepően sok. Ottoni kétszáz egyed DNS-mintáját vizsgálta be, hogy a mitokondriális DNS alapján felvázolja származásukat. Eredményei alapján a macskák erednendően öt, földrajzilag jól elkülöníthető ágból szaporodtak el, de idővel két ág, az egyiptomi és a délnyugat-ázsiai vált dominánsá. Ebben pedig már az embernek is szerepe volt.
Az egyiptomi és a délnyugat-ázsiai ág sikeréhez nagyban hozzájárult, hogy ezek ősi területein alakult ki a mezőgazdaság, amely kiváló terepet biztosított a macskák elszaporodásához. A mezőgazdasági termeléssel járt a megtermelt árú raktározása és kereskedelme. Az előbbi bőséges táplálékforrást biztosított a macskáknak: a gabonára rájártak a rágcsálók, a rágcsálókra pedig a macskák. A kereskedelem pedig segített eljutni nekik más területekre is. A DNS-minták alapján kirajzolódott, hogy az egyiptomi és a délnyugat-ázsiai ág a hajózási útvonalak mentén terjedt el. Már az ókori hajósok is macskákkal biztosították hajóik rágcsálómentességét, a középkorban pedig sok helyütt kötelező is volt macskát tartani a fedélzeten. Ezek a macskák aztán a kikötőkben elszökdöstek, és mert igazából nem háziállatok, lelkesen vegyültek is a helyi macskapopulációval, örökítve génjeiket. Az egyiptomi macskák sikeréhez emellett hozzájárult, hogy már a koraókorban megmagyarázhatatlan rajongás övezte őket, nemcsak Egyiptomban. Ezt bizonyítja, hogy már i.e. 1700-ból is ismertek az egyiptomi macskakereskedelmet tiltó rendeletek. Egy rendelet persze nem állíthatja meg a macskákat, így hamarosan a Mediterrán térség összes házimacskája egyiptomi eredetű volt, talán azért is, mert ez az ág alapvetően barátságosabb a többinél.
Az emberiség ténylegesen csak a középkorban kezdett beavatkozni a macskák fejlődésébe. Az első tenyésztett macskafajta a cirmosnak az a változata, amelyiknek a csíkjai az oldalukon körformába rendeződnek. Ez a minta a természetben nem bukkan fel, de a kialakulásáért felelős gént már korábban sikerült azonosítani, így nyomon követhető a története.
Ez pedig magyarázat arra is, hogy miért tekinthető mind a mai napig tulajdonképpen vadállatnak a macska. Hiába élünk együtt velük tízezer éve, a tudatos háziasításuk ezer évnél is rövidebb ideje tart - míg a kutyákat már 30 ezer éve szelektáljuk igényeink szerint.
Vagyis nem zárható ki, hogy jópár ezer év múlva már a macskafajták is a kutyákhoz hasonlóan sokszínűek lesznek.
Ebben okozhat némi nehézséget, hogy még a legfajtább fajtacicát is nehéz lenevelni arról, hogy alkalom adtán a környék felfedezése közben mindenféle külső kontroll nélkül terítse génállományát a környező populációban.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.