Észak-Korea humanitárius okokból szabadon engedett egy, 2015-ben „államellenes felforgatás” vádjával életfogytiglani börtönbüntetésre és kényszermunkára ítélt kanadai lelkészt - jelentette szerdán a KCNA észak-koreai állami hírügynökség.
A Dél-Koreában született, kanadai állampolgárságú lelkipásztort, Lim Hjeon Szút „humanitárius okokból és egészségügyi állapotára tekintettel” engedték szabadon - fogalmaz a hírügynökség.
A lelkész szabadon engedése egy nappal azután történt, hogy Phenjanba érkezett egy delegáció Daniel Jean kanadai nemzetbiztonsági és hírszerzési tanácsadó vezetésével, hogy a 62 éves Lim szabadon engedését kérje az észak-koreai hatóságoktól.
Limet, a Fény Koreai Presbiteriánus Egyház torontói lelkészét 2015 decemberében ítélték életfogytig tartó börtönbüntetésre és kényszermunkára, államellenes bűncselekmények vádjával. A lelkész 2015 január 31-én indult el Észak-Koreába, ahol rendszeresen segítette egy szanatórium, egy csecsemőotthon és egy árvaház munkáját. Korábban már több mint százszor járt az országban. 2015 februárjában elfogták, és júliusban állítólag beismerte, hogy a megelőző hónapokban humanitárius segély ürügyén több területen is kísérletet tett az észak-koreai rendszer megdöntésére.
Észak-Korea utoljára június közepén, szintén „humanitárius okokból” engedett szabadon egy 22 éves amerikai egyetemistát, Otto Warmbiert, akit 2016 januárjában tartóztatták le a phenjani repülőtéren, majd márciusban az észak-koreai legfelsőbb bíróság államellenes bűncselekmény vádjával 15 évnyi kényszermunkára ítélte, miután a férfi könnyek között bevallotta, hogy ellopott egy propagandaplakátot a phenjani hotelből, ahol turistaként megszállt. Ottót éber kómában, tizenhét hónapi fogva tartás után vitték vissza az Egyesült Államokba, ahol hazaszállítását követően egy héttel meghalt. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.