Bárki, akinek alapvető ellenérzése van a szilíciumvölgyi startup-kultúrával szemben, most elégtételt érezve hátradőlhet: a Juicero hivatalosan is véget ért. Ez volt az elmúlt évek legnagyobb techkamuja, amiben sokak szerint összpontosult minden, ami nevetséges, hitvány és kártékony ebben a világban.
A Szilícium-völgyet gyalázni ugyan tényleg nagyon könnyű egy csomó minden miatt (remek sorozat is készült ebben a témában), de ilyenkor mindig figyelmeztetnek a techvilágot jól ismerő szakértők, hogy egy csomó nagyon fontos és tényleg korszakalakító találmány is születik a régióban, melyek a távközléstől a gyógyszeriparig, a közlekedéstől a pénzeszközökön át rengeteg módon forradalmasíthatják majd az életünket.
Ez persze így is van, de aztán jön egy olyan ötlet, mint a Juicero, és teljesen leuralja a közbeszédet. Magával a projekttel mi is részletesen foglalkoztunk: a 600, majd 400 dollárért árult gép azt ígérte, hogy előre preparált gyümölcs- és zöldségcsomagokból készít majd nekünk leveket.
Az ötlet, jellemzően a mai VC-kultúrára, teljesen megmozgatta a befektetőket, és mintegy 120 millió dollárt dobtak össze a gépre. Ez lehetett sok a techvilág újságíróinak, akik sorra írták a felháborodott cikkeket arról, hogy ez az egész mennyire nevetséges már.
A vállalatot a kezdettől utálta mindenki, de végül a Bloomberg cikke tette be a kaput 2017 ápriisában, amikor megírták, hogy amit a Juicero ígér, azaz hogy az előre elkészített gyűmölcscsomagból kipréseli a leveket, azt kézzel is meg lehet csinálni, ráadásul sokkal hatékonyabban. Azaz maga a termék, a préselésre árult gép teljesen felesleges volt.
A tökéletes PR-összeomlás után a vállalat leértékelte a terméket 200 dollárra, majd elkezdtek embereket kirúgni, de a jelek szerint ez sem volt elég ahhoz, hogy a felszínen tartsák a céget. A Juicero honlapján jelentették most be, hogy vége, jövő héten szállítanak ki utoljára bezacskózott gyümölcsöket, illetve 90 napig visszatérítik minden vásárlónak az eszközök árát, ha kérik.
A Juicerónak most vége, de ha egyszer lesz múzeuma a 2010-es éveknek, ott vélhetően fel fog még tűnni egy példány belőle. (via Verge)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.