Majdnem minden szakterületre elért a munkaerőhiány a legnagyobb magyar állásközvetítő portál, a profession.hu felmérése szerint. Mint közölték, a 2017 harmadik negyedévében meghirdetett 35 ezer állás új rekordot jelent. A közlemény szerint a portálra feltöltött álláshirdetések száma éves összehasonlításban 17 százalékkal nőtt a 3. negyedévben, ugyanakkor majdnem 45 ezer új munkakereső regisztrált.
A legnépszerűbbek a területi képviselői állások, a hirdetők legnagyobb része viszont továbbra is főleg szakmunkát kínál, ezen belül bolti eladókat keresnek a legtöbben. A portál szerint ez összefügghet az elmúlt hónapok áruházi sztrájkjaival, hiszen a július-szeptemberi időszakban csaknem 1700 eladói állást kínáltak, ami 29 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit, de az előző negyedévhez képest is 8 százalékos emelkedést jelent. A betöltetlen árufeltöltő pozíciók és más anyagmozgatási vagy rakodási munkakörök hirdetéseinek száma ennél is jobban, 71 százalékkal, a fizikai, segéd- és betanított munkák száma pedig 92 százalékkal ugrott meg tavalyhoz képest.
A kínálat legnagyobb részét kitevő szakmunkás hirdetések száma 38 százalékkal nőtt egy év alatt. Építőipari és ingatlan kategóriában 79 százalékkal bővült a kínálat, ami a portál szerint az ágazat munkaerőhiányát mutatja.
A közlemény szerint vidéken nem változott a meghirdetett állások száma, Budapesten viszont 18 százalékos az emelkedés tavalyhoz képest.
A munkáltatók 40 százaléka 1-3 éves szakmai tapasztalatot ír elő, de egyre többen nem kérnek gyakorlatot, a jelentkezők 46 százaléka ilyen állásokra pályázik. A portál adatbázisa szerint a hirdetők a végzettség iránti elvárásaikat is egyre lejjebb adják, a tavalyi több mint 36 százalékról 29 százalékra csökkent a főiskolai végzettséget igénylő állások aránya, 32 százaléknál pedig már a középiskolai végzettség is megteszi. A pályázók 51 százaléka középiskolai, 21 százaléka főiskolai végzettséget igénylő állásokra jelentkezik. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.