50 000 jemeni gyerek halhat meg az év végéig különböző betegségekben és az országban dúló polgárháború miatt kialakult éhínségben, figyelmeztetett a Save the Children segélyszervezet.
A szervezett becslései szerint ma Jemenben naponta körülbelül 130 gyerek hal meg, miközben az arab világ legszegényebb országa teljesen tehetetlen az éhínséggel és az elmúlt évtizedek legsúlyosabb kolerajárványával szemben.
A Save the Children szerint 2017-ben így eddig 40 000 gyerek halt meg Jemenben, többnyire könnyen megelőzhető okokból. Ráadásul ezek a számok az előtt születtek, hogy november 6-án Szaúd-Arábia még szigorúbb gazdasági blokád alá vonta az országot, miután a jemeni lázadók által ellenőrzőtt területről rakétt lőttek a rijádi repülőtér irányába.
Ennek a blokádnak köszönhetően a jemeni Hodeida kikötőjét és a főváros Szanaa repülőterét sem tudják elérni azok a segélyszállítmányok, amelyek talán enyhíteni tudnák a gyerekek és szüleik szenvedését. A Save the Children szerint ha nem enyhítenek a blokádon azonnal, még nagyon sok gyerek fog meghalni.
Az éhínségnek köszönhetően a jemeni kórházak tele vannak a súlyos alultápáltság klasszikus jeleit, lógó bőrt, kidudoró bordákat mutató gyerekekkel, akik ráadásul könnyebben esnek áldozatul az országban dúló, krónikus hasmenéssel járó kolerának. A legújabb hírek szerint pedig már diftéria, azaz torokgyík-járvány is sújtja az országot.
A jemeni polgárháborúban egyébként a nyugati hatalmak azt a szaúdi hadsereget támogatják, amely nem engedi be a segélyszállítmányokat az országba. (Telegraph)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.