Az ENSZ főtitkára attól tart, hogy alvajáróként bolyongunk majd bele egy háborúba Észak-Korea miatt

külföld
2017 december 14., 05:30
comments 35
Antonio Guterres, az ENSZ-főtitkára
photo_camera Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a japán miniszterelnökkel folytatott megbeszélései után a koreai válság diplomáciai megoldása mellett érvelt, nehogy véletlenül háborúba keveredjünk. Fotó: TORU HANAI/AFP

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Észak-Korea atom- és rakétaprogramjával kapcsolatos határozatainak teljes megvalósítására szólította Észak-Koreát és a világ országait Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára. "Egészen nyilvánvaló, hogy a határozatokat elsősorban Észak-Koreának kell betartania, de azoknak az országoknak is, akiknek kulcsszerepük van közös célunk, az atommentes Koreai-félsziget elérésében" - mondta a japán miniszterelnökkel, Abe Sinzóval folytatott tokiói tárgyalásai után.

Guterres szerint "a legnagyobb veszély, hogy alvajáróként bolyongunk bele egy háborúba". A főtitkár szerint a Biztonsági Tanács egységére azért is szükség van, hogy "esélyt adjunk a diplomáciának". Az amerikai külügyminiszter, Rex Tillerson nemrég szintén felvetette az előfeltételek nélküli közvetlen tárgyalások lehetőségét.

Guterres japán vendéglátói más véleményen voltak. Szerintük most nem tárgyalni kell Észak-Koreával az atom- és rakétaprogramról, hanem fenntartani a maximális nyomást az országon, amíg az vissza nem retten. Kína és Oroszország, Észak-Korea legközelebbi szövetségesei viszont Tillerson diplomáciai javaslatát támogatják. Abe szerint viszont ennek csak akkor van értelme, ha a tárgyalások "tartalmasak és a teljes nukleáris leszerelést célozzák". (Via Reuters)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.