Egyetlen termékre sem lehet licitálni az adóhivatal elektronikus árverési felületén a NAV, szellemi tulajdonjog megállapítására szakosodott munkatársainak eredetiséget igazoló, végleges véleménye nélkül. A sajtóhírekben szereplő karóráról a NAV szakértői megállapították, hogy hamis, ezért a március 5-én kezdődő licitálásról szóló hirdetményt ma törölték. A Nemzeti Adó- és Vámhivataltól senkihez sem kerülhet hamis termék, ezt egy több lépcsős – belső eljárási rend szerint meghatározott – szakértői szűrőrendszer biztosítja.
Ezzel a szöveggel kezdődik a NAV Facebookra kis kiposztolt közleménye, ami a megnyugtató
Senki sem vehet hamis terméket a NAV-tól
címet viseli. Az egész közlemény azért született, mert a 444 a napokban ebben és ebben a cikkben buktatta le, hogy a NAV simán feltett elektronikus árverésre egy olyan lefoglalt luxusórát - egy Omegát, félmilliós minimáláron, egymilliós becsértéken - amiről óraamatőr netezők első pillantásra meg tudták állapítani, hogy valami nagyon büdös vele, igazi szakértők pedig pár perces kereséssel, hogy szinte egész biztosan hamis.
A NAV friss közleménye több ponton további izgalmas kérdéseket vet fel. Miután az írás fent idézett eleje sűrű ismétlésekkel alaposan az olvasóba sulykolja, hogy egyszerűen kizárt, hogy hamis árucikket tegyenek fel árverésre, többek között azért, mert
- Még mielőtt az elektronikus árverési felületre felkerülne a vagyontárgy, az árverést bonyolító igazgatóság megkeresi a NAV Észak-budapesti Adó- és Vámigazgatóságának Szellemi Tulajdonjog Védelmi Osztályát. A hivatal szakemberei eredetiségvizsgálatot végeznek -
váratlanul a következőket olvashatjuk:
Az árverési felületre csak a NAV szakértőinek előzetes véleménye alapján kerülhet fel a vagyontárgy, ám ilyenkor az árverés még csak úgynevezett „futó” szakaszban van, ami azt jelenti, hogy az érdeklődők a vagyontárgy, hirdetményben szereplő adatait megtekinthetik, valamint eldönthetik, hogy licitálnak-e. A márkavédelem alá eső vagyontárgy csak a NAV szakértőinek végleges véleménye alapján kerülhet át az árverési eljárás második, úgynevezett meghirdetett, licitálási szakaszába.
Tehát ismételjük végig
A közlemény következő részéből aztán kiderül, hogy annyira talán mégsem volt rendben minden, a NAV ugyanis belső vizsgálatot rendelt el , hogy egyáltalán hogy kerülhetett ki az óra a netre:
A NAV, szellemi tulajdonjog vizsgálatára szakosodott munkatársainak eredetiséget igazoló, végleges véleménye szerint a sajtóhírekben szereplő karóra hamis, ezért bő egy hónappal a licitálás megkezdése előtt, február 1-jén, az illetékes igazgatóság levette azt az árverési felületről. Tekintettel a márkavédelmi és a szerzői jogi szabályokra, a hamis karórát az adóhivatal megsemmisíti. Azt pedig, hogy a sajtóhírekben szereplő karóra esetében az árverési felületre történő kihelyezés az eljárási rendnek megfelelően történt-e, jelenleg vizsgálja a hivatal.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.