Kedden jelentették a thai hatóságok, hogy a Tham Luang Nang Non barlangban rekedt gyerekek közül mind a tizenkettőt és a velük lévő 25 éves futballedzőt is kimentették. A focicsapat több mint két hete rekedt a barlangban, amelyet az esőzések miatt elárasztott a víz. A mentőcsapatok kilenc nappal a eltűnésük után találták meg őket egy nehezen elérhető barlangrészen.
Vasárnap kezdték meg a mentést, a gyerekeket egyenként vezették ki búvárok a barlangból. Rendkívül nehéz körülmények között, úszva-búvárkodva kellett kijönniük a szűk, elárasztott barlangból.
Ez azt jelentette, hogy volt, aki 17 napot töltött a barlang mélyén.
A gyerekek legyengültek. Ez alatt az idő alatt a barlang faláról csöpögő vizet itták, és a barlanglátogatásra magukkal vitt rágcsálnivalót ették. Jelenleg kórházi karanténban vannak. A kérdés az, mi lesz velük most, és mit tanulhatnak azoktól a bányászoktól, akik nyolc évvel ezelőtt kerültek hasonló helyzetbe?
A kórházi vizsgálatokat követően úgy tűnik, hogy a gyerekek olcsón megúszták a 17 napos barlangi kalandot. Van ugyan, aki tüdőgyulladást kapott, és sokat fogytak a barlangban töltött idő alatt, de különben jól vannak (itt egy videó róluk a kórházból).
Egy héten keresztül még a kórházban tartják őket megfigyelésre, ez alatt az idő alatt pedig visszaszoktatják őket a normális ételekre. A vasárnap kimentett gyerekek már látogatókat is fogadhatnak, a többiekhez csak később fogják közel engedni a családtagjaikat.
Az osztálytársaik már várják őket, hogy segítsenek neki visszailleszkedni az iskolába, egyikük meg is ígérte, hogy az első dolga lesz elmenni velük a KFC-be csirkét enni.
A thai hatóságok szerint mentálisan is jó állapotban vannak, a szüleiktől kapott levelek és a mentőalakulatok is igyekeztek megerősíteni őket a barlangban, az edzőjük pedig meditációs gyakorlatokat tanított nekik. Ettől függetlenül a szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a fiatal koruk miatt különösen ki vannak téve az érzelmi sérüléseknek, ezért folyamatosan figyelni kell rájuk.
Van azonban még pár dolog, amivel közép- és hosszútávon kezdeniük kell valamit:
fel kell dolgozniuk az elmúlt hetek eseményeit és az azzal járó hírnevet. Ez pedig még simán okozhat nekik lelki sérüléseket.
Az elmúlt két hétben tényleg róluk szólt minden. A tévék és hírügynökségek élőben közvetítették a mentőakciót, a fényképeik bejárták a világsajtót, megszólalt az ügyükben az amerikai elnök, Elon Musk pedig személyesen vitte el a barlangba a cége saját fejlesztésű mentőkapszuláját, hogy azzal vigyék ki őket (de végül nem használták).
Emellett még:
Ezek az események pedig kísértetiesen hasonlítanak egy nyolc évvel ezelőtti barlangi mentés utótörténetére.
2010 augusztus 5-én összeomlott a San Jose-i bánya Chilében. 33 bányász rekedt a föld alatt 700 méteres mélységben. Több mint két hónapot töltöttek a mélyben, ez alatt az idő alatt a teljes világsajtó velük foglalkozott. A mentőalakulatok végül október elejére érték el őket és kezdték meg a kimentésüket. Ezt ugyanúgy élőben közvetítette a sajtó, mint a thai gyerekek kimentését. A helyszínen megjelentek az ország vezetői, a kimentett bányászokat hősként köszöntötték. Majd
Aztán a felhajtás szépen lassan elhalt, a talk show-knak és a meghívásoknak vége szakadt.
A 33 bányász közül jónéhány - az átélt trauma és a későbbi felhajtás miatt - egyáltalán nem találta meg a helyét a világban. Ma sokan közülük kormányzati nyugdíjból élnek, amely csak a fele annak a pénznek, amit egykor a bányában kerestek. Van, amelyikük néptáncot tanít, azzal próbálja meg elüldözni a rémálmokat a bányáról, amelyek az éjszaka közepén mindig felébresztik. Mások depresszióval küzdenek.
Többen - köztük a bányászok vezetője, Luis Urzua - a héten megszólaltak a Reutersnek, elmesélték a tapasztalataikat, és megfogalmaztak néhány tanácsot a thai gyerekeknek.
Luis Urzua azt mondta, amikor őt a felszínre hozták 2010-ben, kamerák irányultak rá, ügyvédek ajánlgatták a telefonszámaikat, és politikusok akartak jópofizni vele.
“A gyerekeknek és a családjuknak nincsenek meg az erőforrásai ahhoz, hogy megbirkózzanak ezzel. Mi sem voltunk rá képesek, pedig mi felnőttek vagyunk” - mondta a 62 éves Urzua.
A bányász méltatta a thai hatóságokat, hogy a kimentésük után karanténban tartják a fiúkat. “Fontos, hogy a gyerekek lépésről lépésre integrálódjanak vissza a régi életükbe, mert most nagyon traumatizáltak és sérülékenyek” - magyarázta.
A történetüket pedig csak akkor meséljék el, ha már úgy érzik, készen állnak rá.
“Remélem egyszer képesek lesznek rá, majd évek múlva, hiszen az ő történetük is a hitről és a reményről szól - éppúgy mint a miénk” - mondta.
Urzua nyolc egykori társával együtt jelenleg perben áll két ügyvéddel, akik szerintük megkárosítottak őket, amikor a rendelkezésükre bocsátották a történetük könyvkiadási és megfilmesítési jogait. Az ügyvédek szerint ez alaptalan, a többi 24 bányásszal jelenleg is együtt dolgoznak, a chilei bírság pedig azt mondta, nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy igazat adjanak nekik.
Urzua jelenleg a chilei geológiai intézetnél dolgozik, motivációs beszédeket tart. A társai közül azonban többen képtelenek bármilyen munkát is ellátni. “Chilében ez nem közismert, de ők depressziósak” - mondta.
A chilei bányászok közül többen is követték a thai gyerekek kimentését, de volt, aki egyszerűen feladta, nem bírta nézni az eseményeket.
“Szorongani kezdtem, így visszatértem a pszichológusomhoz” - mondta Omar Reygadas, egy a 33 bányász közül. Őt teljesen megváltoztatták a történtek, valaha társasági ember volt, a baleset után azonban magának való lett, és már jobb szeret egyedül lenni.
Jorge Galleguillo szintén egyike a chilei bányászoknak. A kimentésük után ő egyfajta hírességé vált, meghívták Hollywoodba, a Vatikánba, a chilei elnök is vendégül látta.
“Aztán minden megváltozik” - mondta.
“Abban a pillanatban mindenki rólad beszél, ott vagy az újságok címlapján, a televízióban, aztán… semmi. Sokan ígértek nekünk fűt-fát, aztán magunkra hagytak. És elfeljetettek. Remélem velük nem ez fog történni.”
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.