Nem tud kormányt alakítani Orbán szlovén szövetségese

külföld
2018 július 19., 13:21

Holnap lejár az a határidő, amit a szlovén államelnök szabott a kormányalakításra felkért Janez Janšának, de a választáson győztes Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnöke már ma jelezte, hogy nem tud eleget tenni a megbízásnak. 

Orbán Viktor szlovén szövetségese, a szintén bevándorlásellenes retorikájú Szlovén Demokrata Párt (SDS) június 3-án megnyerte ugyan a parlamenti választást, de nem szerzett többséget, csak 25 mandátumhoz jutott a 90 fős parlamentben.  Janez Janšával és pártjával viszont eddig elutasították az együttműködést a többségben lévő baloldali pártok. 

A nemrég alapított pártjával, a Marjan Sarec Listájával (LMS) 13 mandátumot szerző, ezzel második legerősebb pártot irányító Marjan Sarec is megpróbált összekovácsolni többséget, de a sokpárti baloldali-liberális koalíció sem jött össze. 

Jansa a felkérést visszautasító levelében reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező hetekben változhat a helyzet. „Ez a lehetőség mindig fennáll, mert a pártok többsége nem akar még egy előrehozott választást, akkor sem, ha kérdéses, hogy egy ilyen kormány mennyire lenne stabil vagy hatékony.” A megoldás egy nagykoalíció lehetne Jansa és Sarec pártja között, a leköszönő kormánypártok nélkül.  

A volt kormányfő Jansa nem túl népszerű a rivális pártok körében, korábban egyébként a korrupciós ügyei miatt bukott meg miniszterelnökként, és még börtönbüntetést is kapott. Az SDS közeli kapcsolatot ápol a Fidesszel, aktív az együttműködés Orbán és a szintén erősen menekültellenes Janša között. Orbán körei a szlovén médiában is terjeszkedni kezdtek, Habony Árpád egyik cége például a legnagyobb helyi tévétársaságban vásárolt magának részesedést. Az MSZP szerint Orbán azt tette Szlovéniában, amivel Sorost vádolja Magyarországon

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.