A gender szak ügye is előkerült a kormányindón. Gulyás Gergely elmondta, hogy az egész kormány egyetért az EMMI döntésével az ELTE társadalmi nemek szakának megszüntetéséről. A miniszter szerint már önmagában az alapján meg lehetne szüntetni a szakot, ha megnéznék, hogy hányan jelentkeztek, de mivel „őszinte és harcra kész kormánya van azt országnak”, nem akarnak a számok mögé bújni. Elismerte, hogy elvi gondjaik vannak a képzéssel.
„A kormánynak világos véleménye az, hogy az emberek férfinak vagy nőnek születnek, olyan életet élnek, amilyet kívánnak, de a magyar állam közpénzből megvalósuló oktatási tevékenységet ezen túlmenően nem kíván ilyen területen finanszírozni”- mondta Gulyás a gender szakról.
Nem tartják elfogadhatónak, hogy nem biológiai, hanem társadalmi nemekről beszéljenek. A magyar kormány meggyőződése, hogy mindenki eldöntheti, hogy Isten teremtményeként, vagy pedig a természet törvényei szerint, de férfiak és nők vannak. Ezen túlmenően tudományos kutatásokra van lehetőség, a miniszter szerint a kutatás szabadsága biztosított. Egy alapítványi keretek között működő egyetemen, nem magyar akkreditáció mellett az oktatásra is van lehetőség, de a magyar állam nem ad rá pénzt.
Arra a kérdésre, hogy az ELTE szerint alkotmánysértő lehet, mert sérti az egyetem autonómiáját, Gulyás annyival reagált, hogy majd ezt az Alkotmánybíróság eldönti. Szerinte a rendelettel való megszüntetés nem alkotmánysértő, mert egyébként csak így lehet megszüntetni.
Majd a miniszter arról beszélt, hogy a felsőoktatás szabadsága nem azt jelenti, hogy nincs kormányzati kontroll az államilag finanszírozott képzések felett. Hozzátette, hogy egyszerre született szakmai és politikai döntés, mert önmagában a résztvevői létszám miatt is meg kellett volna szüntetni a szakot. Gulyás szerint még annak ellenére is rendben volt a döntés, hogy erről az Akkreditációs Bizottsággal nem egyeztettek.
Arra a kérdésre, hogy a kormány aláírja-e augusztus 31-ig a CEU megmaradásához szükséges megállapodást New York állammal, Gulyás csak annyit mondott, hogy a következő kormányülés augusztus 29-én lesz, de annak napirendje még nem ismert.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.