Az amerikai Frank Wodzinski főhadnagy B-24G típusú repülőjének roncsát emelték ki a Dunából

Történelem
2018 augusztus 29., 08:23

A II. világháborúban lelőtt amerikai harci repülőgép roncsát fedezték fel a Dunában a folyó alacsony vízállásának köszönhetően, a megmaradt gépelemet kiemelték, és a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumban állították ki – közölte Csepka Zsuzsa, a közgyűjtemény munkatársa az MTI-vel.

Elmondta, hogy a Dunából kilátszó repülőroncsról a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumhoz meg a Magyar Roncskutató Egyesülethez érkezett bejelentés.

Az előkutatások során kiderült, hogy a repülőgép szárnyának 4 méteres főtartója a motortartó bak bekötésével együtt fekszik a mederbe ágyazódva. Mivel fennállt a Liberator-roncs eltűnésének lehetősége, az engedélyek beszerzése után a szakemberek kiemelték. Tisztítás után a RepTár Szolnoki Repülőmúzemban szállították, ahol már megtekinthetik a látogatók.

Egy különös balesetben a földbe csapódott, az orrán álló B-24-es Liberator Olaszországban 1945. április 19-én.
photo_camera Egy különös balesetben a földbe csapódott, az orrán álló B-24-es Liberator Olaszországban 1945. április 19-én. Fotó: Photo12/AFP

A repülőgéphez kapcsolódó írásbeli dokumentumok arról tanúskodnak, hogy 1944. július 30-án az amerikai 15. Légihadsereg 485. Bombázó csoportja a Dunai Repülőgépgyárat támadta. Frank Wodzinski főhadnagy B-24G típusú repülőgépét a célra tartva eltalálta a légvédelem, így a bombázó függőlegesen zuhanni kezdett, majd becsapódott a Dunába. A zuhanást a legénységből egy katona élte túl. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.