Orbán Viktor veje, Mészáros Lőrinc üzlettársa, Tiborcz FCKN István cége, a BDPST Group a turai kastélyra 1,9 milliárd forint kölcsönt kapott, ezzel a Tiborcz-féle ingatlanérdekeltségek összes hitele már közel 10 milliárd forint – írja az Átlátszó. A hitelező az éppen összefonódó Gránit Bank és Takarékbank.
A turai Schossberger-kastélyrekonstrukciót menedzselő TRA Real Estates Kft. 3 szerződés alapján kapott 1,9 milliárd forintnyi hitelt a Gránittól, a teljes felújításra összesen 4,5 milliárdot szerzett a BDPST Group projektcége, vagyis a pénz 42 százalékát adja a Gránit. De az Andrássy úti palotaszintet rejtő Downtown Development idén nyáron szintén felvett 400 millió forint kölcsönt a Gránittól, és az egyelőre ismeretlen projektre létrehozott Bellavista Apartments Kft. is kapott egy 670 milliós hitelcsomagot. (2016-ban egyébként az akkor még részben állami tulajdonú Gránittól Tiborcz, a nővére és az apjuk összesen 568,9 millió forintnyi kölcsönt kaptak, amiből állami termőföldeket vettek a család élőhelye, Csabdi [Tükröspuszta] közelében.)
Azaz a Gránittól 3,5 milliárd forint érkezett Tiborcz-közelbe, de további 6 milliárdot biztosított a Mészáros Lőrinc-közeli Takarékbank is: az a pénz a belpesti Mahart–Dorottya-háztömb luxusszállóvá alakítására érkezett, ezt a BDPST Group a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő éléről távozott Szivek Norbert stábjával közösen intézi – írja az Átlátszó.
De hiába a Gránit és a Takarékbank, ha nincs az állam, ami persze ott van, ha segíteni kell: a kormány júliusban nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította Tiborczék szállodaprojektjét, és külön kikötötte, hogy a beruházásnál „építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt nem kell beszerezni, valamint településképi véleményezési eljárást nem kell lefolytatni”.
Épp egy hónapja derült ki, hogy Tiborcz István BDPST Zrt. nevű cége megvásárolta Mészáros Lőrinc Konzum PE magántőkealapjától az Appeninn Holding Zrt, 20,59 százalékát, ezzel pedig új korszak indult: nyíltan Mészáros-vagyon került az Orbán családhoz. (Átlátszó)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.