Nem kamu a derékszögű jéghegy

tudomány
2018 október 24., 08:02

Egy hete hozta nyilvánosságra a NASA ezt a döbbenetes felvételt:

link Forrás

 derékszögű sarka van. A fura jelenséget a NASA Jéghíd művelet nevű programja során fényképeztek le 2018. október 16-án. A Jéghíd műveletben az antarktiszi gleccserek és a selfjég változásait követik nyomon, az egyik megfigyelőrepülés során figyeltek fel a szokatlanul szabályos jéghegyre a Larsen C selfjég közelében.

"Gyakran látok viszonylag egyenes szélű jéghegyeket, de még sose láttam olyat, aminek két sarka is szinte szabályos derékszögű" - mondta a jéghegyet felfedező kutató, Jeremy Harbeck. Képzelhetik, hogy ha a tudósokat meglepte, mit szóltak a laikusok! A NASA twitterét el is árasztották a kérdések azzal kapcsolatban, hogy a téglalap alakú jégtábla vajon természetes-e.

link Forrás

Jan Lieser tengerjégkutató szerint igen. "Természetes jelenség. Gyönyörű, de nem rendkívüli, én magam már rengeteg jéghegyet láttam az Antarktisz körül, amiknek nagyon hosszú, egyenes élük volt" - mondta. Szerinte a jelenség mögött a hókristályok szerkezete, illetve az áll, hogy a kristályok hogyan reagálnak a feszültségre. "Nem arról van szó, hogy valaki láncfűrésszel darabolja a jeget. A természet néha derékszögű" - mondta a CNN-nek.

Harbecket sem izgatta fel annyira a téglalap alakú jéghegy, ő inkább a Larsen C selfjégről még 2017-ben leszakadt, Hajdú-Bihar megye méretű óriási jéghegy érdekli. "Épp átrepülni készültünk, de úgy gondoltam, hogy ez vizuálisan érdekes és egész fotogén, úgyhogy hirtelen ötletből lőttem róla pár képet" - mondta. (Via CNN)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.