A Magyar Narancs írt cikket arról, hogyan reagált a szlovén közélet Habony Árpádhoz köthető új médiumok megjelenésére.
A lap többször is cikkezett már arról, hogy Orbán Viktor tanácsadója üzlettársán, Schatz Péteren keresztül egy televíziótársaságot és egy újságot is vásárolt Szlovéniában, hogy exportálja a magyar kormányzati kommunikációt és támogassa a magyar kormányfő szövetségesét, a Szlovén Demokrata Pártot (SDS) vezető Janez Janša-t.
A cégekben Schatz tulajdonostársai más SDS-es politikusok és üzletemberek is. A párt hiába szerezte meg a legtöbb szavazatot a választásokon, kormányt alakítani nem tudott.
A Nove24TV és a Demokracija azóta is sűrű álhírgyártással és migránsozással vesz részt a szlovén közéletben, és ezt olyan elánnal csinálták, hogy több civil szervezet megelégelte a dolgot, és kampányt indított a médiumok rasszista és kirekesztő tartalmai ellen.
Egész konkrétan azt akarják elérni, hogy a nagy multinacionális és állami cégek ne hirdessenek ilyen vállalhatatlan csatornákon.
A Citizen D nevű civil szervezet szerint feltűnő, hogy az állami telekomcég, a Telekom Slovenija azután kezdett hirdetni a Nova24TV-n, hogy a csatorna felhagyott a cégről szóló oknyomozó riportokkal. Azt írják, egy állami cég nem engedheti meg magának, hogy egy ennyire pártos (ellenzéki!), raádásul álhírekkel operáló csatornán népszerűsítse magát. A Citizen D azt vívta ki az akcióval, hogy már ellenük is dolgozik a Nova24TV, lejárató anyagokat készítenek róluk.
Hasonló kampányt indított a kirekesztő médiumok ellen a Danes je nov dan (A mai egy új nap) nevű civil szervezet, ők viszont nemcsak a Telekom Sloveniját célozzák, hanem más nagy vállalatokat is, akik a Habony-féle szlovén - rasszistának, homofóbnak, szexistának és kirekesztőnek titulált - csatornákon hirdetnek. Hatásukra a Samsung már visszavonta hirdetéseit a Nova24Tv-ből, és ugyanezt tervezi az A1 osztrák telekomcég.
A civilek a Narancs kérdésére küldtek néhány beszédes (és ismerős) címet is a helyi Habony-nyilvánosságból:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.