Mostantól Románia az EU soros elnöke

eu
2019 január 01., 07:21
comments 43

Az EU-ban félévente váltják az országok az elnöki tisztséget az Európai Tanácsban. Az elnöklő ország diplomatái vezetik a miniszteri és nagyköveti találkozókat, készítik a napirendet, egyeztetnek a bizottsággal és a parlamenttel az új törvényekről.

Románia 2019 első félévében tölti be először az elnöki tisztséget, eddig Ausztria volt az elnök, júliustól pedig Finnország lesz. (Magyarország 2011 első félévében volt.) 

A román elnökség jelmondata: Kohézió, egy közös európai érték. Ez arra utal, hogy a fő ügyük a 2020-27-es EU-s költségvetés összerakása lesz, mégpedig úgy, hogy minél több pénz jusson belőle a szegényebb régióknak. 

Mivel májusban EP-választások lesznek, és csak őszre várható egy új bizottság felállása, ezért nagyon sok ügyet már nem lesz idő befejezni, valószínűleg a költségvetést sem zárják le a román elnökség alatt még. 

A román kormány épületére az EU-elnökség logóját vetítették szilveszter éjjel.
photo_camera A román kormány épületére az EU-elnökség logóját vetítették szilveszter éjjel. Fotó: DANIEL MIHAILESCU/AFP

Mivel a román kormány át akarja alakítani az ügyészséget, különös tekintettel a korrupció-ellenes különleges ügyészségre, sok EU-s politikus aggódott, hogy az elnöki tisztség egy jogállamiságot gyengítő kormányhoz kerül. Különösen a néppártiak aggodalmaskodtak.

Az első romániai találkozókat már január 10-én megtartják. A biztosok kollégiuma (magyar részről Navracsics Tiborral) aznap Bukarestbe látogat, míg a külügyminiszterek (magyar részről Szijjártó Péterrel) Kolozsváron találkoznak ugyanaznap. 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.